Domy, byty, lesy i rybník. Policie zablokovala další majetek v kauze Homolka

Domy, byty, lesy i rybník. Policie zablokovala další majetek v kauze Homolka

Detektivové letos v červnu zajistili nemovitosti bývalému zaměstnanci ministerstva zdravotnictví Pavlu Kocourkovi a bývalému primáři Michalu Toběrnému

Praha – S pokračujícím vyšetřováním údajné korupce v pražské Nemocnici na Homolce zajistil speciální policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu dvojici z obžalovaných další nemovitosti.

Policie podle informací CNI zajistila domy, byty, lesy i například rybník. Jde o majetky, které patří bývalému primáři chirurgie a náměstkovi ředitele nemocnice Michalu Toběrnému a nově také bývalému úředníkovi ministerstva zdravotnictví a zaměstnanci firmy Holte Medical Pavlu Kocourkovi.

Oba jsou viněni ze zločinů sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, legalizace výnosu z trestné činnosti a porušování povinnosti při správě cizího majetku nebo jejich napomáhání.

Konkrétně jde o údajnou korupci při zadávání zakázek na skenování chorobopisů, která měla nemocnici způsobit škodu téměř 57 milionů korun, a při soutěži na zakoupení gama nože. Ten sice požehnal sám kardinál Dominik Duka, jeho nákup však byl podle policie předražený o desítky milionů korun.

Jak vyplývá z červnového rozhodnutí státního zastupitelství, které má CNI k dispozici, přistoupila policie k zabavení majetku také dalšímu z obžalovaných bývalému úředníkovi resortu zdravotnictví Pavlu Kocourkovi. Nemocnice Na Homolce se totiž přihlásila do řízení jako poškozená strana a žádá náhradu škody ve výši více než 60 milionů korun.

Kocourkovi podle údajů z usnesení zabavila policie dům na jihu Čech, byt v Praze a hotovost. Dalšímu z obžalovaných chirurgovi Toběrnému zatím policie zmrazila majetek v hodnotě 24,2 milionů korun. Již dříve zajistila také byt oceněný na 11 milionů bývalého ředitele nemocnice Vladimíru Dbalému.

Nákup bytu ve stejný den

Pavlovi Kocourkovi, jenž působil v dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical, zabavila policie hotovost ve výši téměř 180 tisíc korun, odebranou při policejní prohlídce v místě jeho trvalého bydliště a při prohlídce rodinného domku, který vlastní v Topělci na Písecku.

V hotovosti mu policie odebrala také téměř 10 tisíc Euro, což je v přepočtu asi 265 tisíc korun.

Kromě toho přistoupila policie také k zajištění jeho nemovitostí a to zmíněného rodinného domku v obci Topělec a také bytu v rezidenci v pražškém Karlíně. Právě na těchto dvou místech se opět kříží cesty obou obžalovaných Toběrného a Kocourka.

Oba si totiž pořídili byty nejen ve stejné residenci River Diamond v Karlíně, ale oba také podle zjištění CNI podepsali kupní smlouvu na byty 2+kk ve stejný den v červnu 2012. Velikost obou bytů je 77 m2 a oba dnes obvinění pánové za ně zaplatili každý 4,1 milionů korun. Oby byty jsou dnes zajištěné policií.

Dnes se o něco menší byty v dané residenci nabízejí za více než 6 milionů korun.

Co policie zajistila aktérům kauzy Nemocnice na Homolce
Michal Toběrný Bývalý pimář chirurgie a náměstek ředitele Nemocnice na Homolce Pozemky na Benešovsku, celková rozloha zajištěných je 46 hektarů.
Byt 2+kk o rozloze 77 m2 v Karlíně, cena 4,1 milionu korun
Poloviční podíl na rodinném domě s garáží v pražském Podolí
Poloviční podíl na činžovním domě na Novém Městě v Praze
Venkovské stavení v obci Topělec na Písecku
Ze dvou účtů 4,2 milionu korun
Pavel Kocourek Bývalý úředník na ministerstvu zdravotnictví. Zaměstnanec firmy Holte Medical Byt 2+kk o rozloze 77 m2 v Karlíně, cena 4,1 milionu korun
Rodinný dům v obci Topělec na Písecku
Hotovost ve výši 176,5 tisíce korun
Hotovost ve výši 9750 euro
Vladimír Dbalý Bývalý ředitel Nemocnice na Homolce Byt na Smíchověcena 11,7 milionu korun

Toběrného stížnost

Kromě Karlína se Kocourek s Toběrným stali sousedy také v již zmíněném Topělci. Kocourkovi zde policie zajistila rodinný domek se zahradou o velikosti téměř 1400 m2. Toběrnému zase o něco rozlehlejší, opodál stojící nově opravené venkovské stavení.

Na Bojišti
Polovinu domu v ulici Na Bojišti zabavila policie Pavlu Kocourkovi

Do jeho rekonstrukce podle informací z policejního usnesení údajně investoval až 10 milionů korun. Státní zastupitelství uvádí, že lze důvodně předpokládat, že Toběrný na rekonstrukci použil finanční prostředky pocházející z jeho údajné trestné činnosti.

Další zajištěný majetek bývalý primář Toběrný zdědil nebo zrestituoval se svým bratrem. Policie tak mohla zajistit pouze jeho část. Jde o poloviční podíl na pozemcích na Benešovsku o rozlozetéměř 46 hektarů – většinu tvoří lesy, ale patří mezi ně také rybník o rozloze téměř dvou hektarů.

Jeho poloviční podíl mu policie zablokovala také v secesním činžovním domě v Praze na Novém Městě a polovinu rodinného domu v Podolí, včetně garáže. Kromě toho policie Toběrnému ještě z účtu odebrala 4,2 milionu korun.

Podle žalobců zablokovala policie Toběrnému nemovitosti v celkové hodnotě 24,2 milionu korun. Obžalovaný chirurg však prostřednictvím svého advokáta proti takovému odhadu ceny podal stížnost. Podle jeho názoru má zablokovaný majetek mnohem vyšší hodnotu než je stanovená škoda, která vůbec nemocnici vznikla.

Vojtěch Srnka