Další restituční skandál? Pozemky z podezřelých transakcí končí v daňovém ráji

Další restituční skandál? Pozemky z podezřelých transakcí končí v daňovém ráji

EXKLUZIVNĚ: Stopy od kyperské firmy vedou k lidem z okolí bývalého šéfa Pozemkového fondu Petra Šťovíčka. Vyplývá to z analýzy CNI.

Praha – Státní pozemkový úřad vydává každý rok v rámci restitučních náhrad pozemky za miliardy korun. Kvůli podezření, že byly některé vydány nezákonně a stát tak přišel o velké peníze, policie parcely o rozloze více než 35 hektarů letos na jaře zablokovala.

Část z podezřelých restitucí ale detektivové zajistit nemohli, protože parcely už přešly na nové majitele. Redaktoři CNI se na vybrané transakce zaměřili a zanalyzovali je.

Výsledkem je zajímavé zjištění – všechny sledované pozemky (krom jednoho) jejich údajní restituenti prodali hluboce pod cenou prakticky obratem poté, co je od Pozemkového fondu získali. Často se jich zbavili ještě v týž den, kdy je získali.

Tři ze sledovaných parcel nakonec podle zjištění CNI přešly do společností vlastněné totožnou firmou sídlící v daňovém ráji na Kypru. Kdo je jejím vlastníkem zjistit nelze, firmy v Česku ale podle informací CNI zastupují lidé s vazbami na bývalého šéfa Pozemkového fondu Petra Šťovíčka, ze jehož vedení k podezřelému vydání restitucí došlo.

Případem se nyní zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Prověřovanou verzí také je, že pozemky z podezřelých restitucí mohly být cíleně získány a drženy pro skrytou skupinu vlastníků. Přičemž onu skupinu mohli údajně tvořit pražští lobbisté označovaní za kmotry Tomáš Hrdlička, Roman Janoušek a Ivo Rittig.

Více o údajné roli pražských kmotrů v podezřelých restitucích NALEZNETE ZDE.

CNI také nedávno informovalo, že část podezřele získaných pozemků putovala k lidem s vazbami na libereckou stavební firmou Syner.

Více o liberecké větvi případu NALEZNETE ZDE.

Devět pozemků, devět schránek

Redaktoři a analytici CNI se zaměřili na devět parcel v Praze, které byly získány jako restituční náhrady za nestandardních okolností. Pozemkový fond se například neodvolal proti rozhodnutí soudu, nebo v jiném případě podle policie přiznal restituentovi vyšší nárok, než podle zákona měl.

Osm z devíti zkoumaných parcel přešlo na restituenty v době, kdy Pozemkový fond (později Státní pozemkový úřad) řídil Petr Šťovíček, jenž musel odejít z funkce kvůli svým kontaktům na obžalovaného lobbistu Ivo Rittiga. V jednom případe působil Šťovíček na pozici náměstka.

Bez názvu
Tabulka s přehledem transakcí u 9 analyzovaných pozemků. Pro zvětšení, klikněte.

Osud všech zmíněných devíti pozemků byl téměř totožný: všechny prodali údajní restituenti prakticky obratem poté, co je získali, a to hluboko pod tržní cenou.

Devět pozemků tak přešlo do vlastnictví devíti na první pohled různých firem. Podle zjištění CNI mají ale všechny stejného vlastníka – pražského advokáta Jana Šafru. Všechny také sídlí na stejné pražské adrese jako Šafrova právní kancelář.

Šafra ovšem není jen tak ledajaký právník, kromě vlastní činnosti vede také firmu zaměřenou na zakládání společností na klíč a poskytování služeb k zakrytí skutečného majitele.

Existuje tak podezření, že firmy, jejichž prostřednictvím pozemky Šafra nakoupil, byly pouhé schránky založené pro skutečné vlastníky, kteří tak zůstali skryti.

Dobrák Šafra?

Z analýzy CNI vyplývá, že za devět parcel v Praze o celkové rozloze více než 29 hektarů zaplatily Šafrovy společnosti dohromady necelých 101 milionů korun. Ovšem podle odhadu realitní kanceláře Alka Reality, který si CNI nechalo vypracovat, je jejich minimální tržní cena mnohonásobně vyšší – dosahuje zhruba 700 milionů korun.

Ve třech případech advokát Šafra výhodně získané pozemky už prodal dál – opět za podezřele nízkou cenu, se zcela minimálním ziskem. U čtrvté transakce není možné dohledat cenu, za jakou pozemek prodal, jisté ale je, že jej získala neprůhledná kyperská firma zastooupená Rittigovou advokátkou Katarínou Kožiakovou Oboňovou.

Ostatní tři pozemky v Bubenči, Modřanech a Benicích prodal Šafra dvěma českým firmám RD Benice a Galerie Bubeneč celkem za 17 milionů korun, přičemž odhad jejich minimální tržní ceny přesahuje 96 milionů. Z kupních smluv navíc vyplývá, že Šafra na transakci vydělal pouhých dvě stě tisíc korun. V případě jednoho z pozemků byl jiný zájemce připraven zaplatit cenu osmkrát vyšší, než za jakou pozemek nakonec Šafra prodal.

pozemky final
Grafické znázornění kauzy. Pro zvětšení klikněte.

Obě firmy, které tak výhodně pozemky získaly, mají podle zjištění CNI stejného majitele – neprůhlednou kyperskou společnost Yakinder Holding Limited, která už začala s pozemky dále nakládat. V Benicích plánují rozprodej po částech, v Modřanech skupují okolní parcely a v luxusní vilové čtvrti v Bubenči chtějí na pozemku školky postavit galerii.

„Ze shromážděných informací nelze udělat jiný závěr, než ten, že JUDr. Jan Šafra byl pouze nastrčenou osobou, neboť by obchodní případ postrádal jakoukoliv logiku,“ komentuje zjištění CNI ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. „Neexistuje racionální vysvětlení proto, aby JUDr. Šafra prodával pozemky tak hluboce pod cenou. Umím si představit model, se kterým pracuje policie, tedy že za celým obchodním případem stojí skupina pražských politických podnikatelů.“

CNI samozřejmě oslovilo také advokáta Šafru s prosbou o vyjádření, ten si otázky vyžádal emailem, ani po týdnu a navzdory urgencím nepřišla žádná odpověď.

Na zádech Jedličky

Kdo je majitelem kyperské firmy, která z nestandardní transakce profitovala, není kvůli nedohledatelnému vlastnictví zřejmé. Podle zjištění CNI ale reprezentují dané společnosti lidé, kteří měli blízko k tehdejšímu šéfovi Pozemkového fondu Petru Šťovíčkovi.

Kromě stejné mateřské kyperské společnosti pojí obě společnosti, které pozemky získaly, také osoba jednatele. V obou případech je jím Milan Jedlička, přítel lobbisty Miroslava Šloufa.

Zajímavé je ale jiné Jedličkovo spojení – v minulosti totiž působil společně s Petrem Šťovíčkem jako jednatel ve společnosti JEM Trading, kterou vlastnila advokátní kancelář bratří Šťovíčků KŠD Šťovíček (později KŠD Legal).

Právě Petr Šťovíček v době, kdy parcely putovaly k restituentům, vedl Pozemkový fond. Šťovíček odmítl na dotazy CNI odpovědět. „Profesionalita a stavovská čest pro mě nikdy nebyly prázdné pojmy,“ vkzázal pouze v emailové reakci. „Považuji tato obvinění za naprosto absurdní a nebudu se k nim vyjadřovat – jednoduše se nezakládají na pravdě.“

Otázky, zda není on koncovým vlastníkem kyperské společnosti, a na jeho roli v podezřelém vydávání restitučních náhrad, nechal bez odpovědi.

Obdobně reagoval také jednatel firem vlastněných z Kypru Milan Jedlička. „Vlezte mi na záda,“ reagoval na dotaz CNI, kdo je vlastníkem neprůhledných společností RD Benice a Galerie Bubeneč, které zastupuje. „Neodpovím vám na to. Je to moje soukromá věc, všechny kroky jsou legální.“

Kdo je tady asistent?

Firmu Šťovíčků JEM Trading v minulosti zastupoval kromě Jedličky také Jiří Hermann, jenž nyní jedná také za firmu RD Benice vlastněnou z Kypru.

Herrman Lucie sovová michaela buchtová-1
Jiří Hermann na soukromém večírku pořádaném advokátní kanceláří bratrů Šťovíčků. Zdroj: Facebook.com

Kromě společného působení se Šťovíčkem ve firmě JEM Trading Hermann například také zastupoval další kyperské společnosti, kterým, které bratři Šťovíčkové v minulosti prodali své tři firmy.

O jejich blízkém vztahu svědčí také fotografie z roku 2013, kterou má CNI k dispozici. Jde o obrázek pořízený na soukromém večírku akce Miss Univerzity Karlovy sponzorované advokátní kanceláří KŠD Legal. Na fotce je zachycen Hermann společně s Petrem Šťovíčkem tehdejším ředitelem SPÚ v obležení finalistek soutěže. Vstup na večírek měli pouze pozvaní.

O blízkosti mezi Hermannem a ředitelem fodnu Šťovíčkem svědčí také slova jednoho advokáta, který je s případem podezřelých restitucí obeznámen. „Měl jsem pocit, že minimálně chvilku byl (Hermann-pozn.red.) zaměstnancem Pozemkového fondu, kde jsem se s ním také poprvé setkal,“ uvedl právník pro CNI. „Zprvu jsem si myslel, že Hermann je asistentem ředitel fondu Šťovíčka.“

Svoji roli v případu odmítl Hermann objasnit. Otázky si stejně jako advokát Šafra nechal zaslat emailem, ani po několik dnech a urgenci však odpovědi neposlal.

Kdo tedy nakonec bude profitovat z podezřele restituovaných pozemků, není jasné. Nicméně jediní dva představitelé firem, které si zatím ze schránek vytvořených advokátem Šafrou pozemky „vyzvedly“, jsou očividně spjati s tehdejším šéfem Pozemkového fondu Petrem Šťovíčkem, za jehož vedení byly inkriminované parcely vydány.

Vojtěch Srnka, Eliška Bártová

Článek vznikl za podpory Nadačního fondu proti korupci.