Poslanec Jan Farský: Pelta je největší škůdce českého fotbalu

Poslanec Jan Farský: Pelta je největší škůdce českého fotbalu

Uvedl to v rozhovoru pro CNI v reakci na Peltův politický zájezd do Amsterdamu. Za svého stranického kolegu Pietera se ale postavil. (foto: Jan Farský, zdroj: Facebook.com)

Praha – Poslanec Jan Farský (SLK) v letadle s fotbalovým bossem Miroslavem Peltou (ODS) neseděl, a nikdy by se prý žádné cesty s tímto kontroverzním funkcionářem nezúčastnil. Jeho stranický kolega, předseda Starostové pro Liberecký kraj (SLK) Marek Pieter ovšem Peltovu nabídku přijal. Nejprve uvedl, že mu fotbalový boss zájezd zaplatil, později to ale popřel.

„Markovi (Pieterovi – pozn. red.) věřím, když říká, že si to platil sám,“ říká v rozhovoru pro CNI poslanec a místopředseda SLK Farský. „Já bych s ním nejel, i kdybych si to celé platil. Nejel bych s ním, protože si myslím, že ten člověk škodí fotbalu.“

Zájezd politiků s Peltou do Amsterdamu podle poslance Farského zároveň poukázal na dlouhodobý problém českého fotbalu a totiž, že se příliš přimyká k politice, než aby plnil své původním poslání.

„Pár podnikatelů chce na fotbale hlavně vydělat,“ míní Farský. „Lidé typu Pelty ho mají rádi jen kvůli tomu, že v něm teče hromada peněz.“

Peníze místo dřiny

CNI: Co jste si pomyslel, když jste se dozvěděl o tom, že Miroslav Pelta pozval, a některým politikům dokonce zaplatil zájezd do Amsterdamu na fotbal?

Že to je blbost tam jezdit, navíc s Peltou, protože osobně si o něm nemyslím nic dobrého, zvláště po jeho účasti na cinknutém jaru (odposlechy z fotbalové aféry, ve kterých Pelta hovoří o tom, že jarní zápasy byly „cinknutý“ – pozn. red.). Ani to, že se z něj stal předseda Fotbalové asociace, nezměnilo můj názor, že Pelta je největší škůdce českého fotbalu. Přitom já mám fotbal moc rád, je to krásná hra, ale on ho likviduje.

Článek o politickém zájezdu do Amsterdamu pořádaném Peltovým klubem NALEZNETE ZDE.

Člověk, který figuruje v takových telefonních rozhovorech, nemá co dělat v nejvyšších místech fotbalu. Pelta je představitelem stylu vedení fotbalu, kde se úspěch kupuje za peníze, ne za výkony založené na talentu a dřině. A když i mládež vidí, že se úspěch dá koupit, nemůže být žádným překvapením, že se naši propadají v mezinárodních žebříčcích. To je výsledek práce Pelty.

CNI: To je známá věc, že fotbal snadno přitahuje peníze…

Ano, spoléhá se totiž na to, že nikdo dotování fotbalu nebude kritizovat. Je to považováno za dobrou věc, něco jako přispívat na postižené děti. Ale já jsme přesvědčen, že lidi kolem Miroslava Pelty fotbalu škodí a ničí ho, proto bych s ním nikdy nikam nejel. Myslím si, že fotbal se měl lidí typu Pelta, Berbr prostě zbavit. Pak by byla šance, že se zlepší pověst čekého fotbalu, a možná by lidi na něj začali zase chodit. Díky návštěvám obvyklým ve fotbalových zemích by tak měli fotbalové kluby příjmy, ze kterých by mohli platit své hráče a vychovávat talenty. Posunuli bychom se k tomu, že se to nebude muset dotovat z veřejných rozpočtů, protože si na sebe vydělá také tím, že ho lidé budou chtít vidět, že si ho zaplatí ti, které zajímá. Ale protože jich dost není, dotuje se i vrcholový fotbal z veřejných rozpočtů a fotbal je tak závislý na politicích.
Což ale zároveň není tento případ, protože pokud mám správné informace, tak ta dotace pro vrcholový fotbal nebyla určena.

ajax
S Peltou letěla speciálem řada krajských politiků.

CNI: Tedy fotbal je podle Vás teď spíš dnes prostorem pro politické a podnikatelské zájmy?

Dnes jde ve fotbale předně o to, že pár podnikatelů na něm chce hlavně vydělat. Lidé typu Pelty ho mají rádi jen kvůli tomu, že v něm teče hromada peněz.

Přesto jsou ještě ve fotbale lidé, kterých si vážím, ať už je to Jan Nezmar nebo Petr Čech a další, kteří jsou fotbaloví srdcaři. A ti kdyby mě pozvali s tím, že si to mám uhradit, tak nevím, jestli bych v tuhle chvíli dokázal říct ne. Protože by mi přišlo zajímavé si s takovými lidmi popovídat, strávit s nimi pár hodin a probrat názory na další věci.

Pokud tam dál budou, tak se na tomhle sportu bude pořád někdo přiživovat a samotný fotbal na tom bude čím dál hůř. Takže já bych s Peltou nikdy neletěl. I když mě v minulosti zval na různé akce, tak jsem tam nikdy nešel.

CNI: Tedy míníte, že fotbal je dnes spíš prostor pro politické a podnikatelské zájmy?

Dnes jde ve fotbale předně o to, že pár podnikatelů na něm chce hlavně vydělat. Jsem přesvědčen, že lidé typu Pelty ho mají rádi kvůli tomu, že v něm teče hromada peněz. A fotbal se příliš přimyká k politice.

Svědectví účastníka zájezdu, exposlance Němečka: vše mi platil Peltův klub. ČLÁNEK NALEZNETE ZDE.

CNI: Je asi tedy těžké kritizovat současný fotbal, který má tolik věrných fanoušků a politických spřízněnců…

Když jako politik mluvíte ošklivě o Peltovi, tak si to lidé vyloží jako, že nemáte rád fotbal. A tím, že je fotbal populární, tak se politici snaží s ním být spojení. U mě je to naopak.

CNI Vy sám jste jako starosta Semil zasáhl do dotací pro fotbalisty, ovšem opačným směrem, než si asi přáli, že?

Ano, v Semilech jsem prožil s fotbalisty velmi těžký boj. Dostávali totiž čtyřnásobné příspěvky než ostatní sportovci ve městě, tak jsem navrhl je snížil. Mohl jsem si to dovolit jenom proto, že jsem věděl, že už nebudu kandidovat na starostu. To, co jsem ale potom zažil, to jsem nečekal, takové arogantní útoky, pomluvy, lži, rozdávání pamfletů… To bylo opravdu nechutné.

Blbá legrace

CNI: Když se vrátíme k Vašemu stranickému šéfovi Marku Pieterovi, řekl Vám jakožto místopředsedovi strany, že přijal Peltovo pozvání do Amsterdamu?

Ne. Ale nechci nikoho soudit. Vím, že Marek (Pieter – pozn.red.) chodí roky na fotbalové zápasy. Jestli s nimi jel a zaplatil si to, nebyl nikde schovaný za bukem a netváří se, že se s Peltou nikdy neviděl, tak mi to ještě přijde vysvětlitelné.

CNI: Pan Pieter ale v prvním rozhovoru uvedl, že mu cestu, letenku i ubytování platil pan Pelta a teprve za pět hodin nato poslal e-mail, že si myslel, že si z něj kamarádi dělají srandu. Co si myslíte o tomto veletoči?

Čapek řekl krásnou větu: „Kdyby soudci všechno, ale naprosto všechno věděli, nemohli by soudit, jen by všemu rozumněli,“ a já nechci vypadat, že všechno vím. Samozřejmě je to divné, nevypadá to dobře. Na druhou stranu Markovi pořád věřím. Kdybych mu nevěřil, tak musím navrhnout, aby už nedělal předsedu.

Článek s audio nahrávkou rozhovoru s náměstkem Pieterem NALEZNETE ZDE.

CNI: Vy mu tedy věříte, že si o rozhovoru, kde přiznal, že mu zájezd platil Pelta, považoval za srandu a že si to platil?

Je to pěkně blbá legrace, a působí to velmi nedůvěryhodně. Ale Markovi věřím, že jestli říká, že si to platil, tak si to platil. Samozřejmě ale ty pochyby kolem toho už nevymizí. Každý řekne, že se doklady dají vystavit zpětně, a politici jsou samozřejmě všichni ti špatní, úplatní… Názor už se tak jako tak těžko změní.

CNI: Ono to má ještě další rozměr. Pan Pieter a ostatní politici, kteří s Peltou jeli, rozhodují o dotacích pro Peltův klub, který je na zájezd pozval. Navíc jen pár dní před hlasováním o navýšení peněz do sportu o 20 milionů. Není tohle ten problém, proč by do toho letadla neměli sednout, i kdyby si to platili sami?

Samozřejmě ten dojem je z toho hrozný. A politika je mnohdy víc o dojmech, než o realitě. Jak říkám, já bych s ním nejel, i kdybych si to celé platil.

Eliška Hradilková Bártová