Mohli dostat 6 milionů. Místo toho prodali pozemek za cenu osmkrát nižší

Mohli dostat 6 milionů. Místo toho prodali pozemek za cenu osmkrát nižší

Zahradu pražské školky získala výhodně anonymní kyperská firma. CNI pokračuje v mapování podezřelých transakcí s restitučními pozemky. (foto: zahrada školky v Bubenči, zdroj: CNI)

Praha – Zářijové slunečné dny táhnou děti z mateřské školky v Juarézově ulici v Bubenči ven na zahradu. Velký strom s vlašskými ořechy jim poskytuje osvěžující stín, vedlejší bouda útočiště a pískoviště mezi nimi prostor k hraní.

O to všechno ale s největší pravděpodobností děti z „Juarézovy“ brzy přijdou. Právě v tomto koutu zahrady totiž je totiž naplánován nový developerský projekt.

Není to však pouze tento podnikatelský záměr, co vzbuzuje pochybnosti. Podezřelé kroky totiž podle zjištění CNI provázel celý proces, kterým nový vlastník zahradu školky získal.

Původní majitel, jenž parcelu získal v rámci restitučních náhrad, totiž odmítl nabídku městské části Praha 6, která chtěl zahradu pro děti zachránit, a pozemek raději prodal soukromé firmě – ovšem za cenu osmkrát nižší, než jakou mu nabízela pražská radnice.

Zatímco Praha 6 byla ochotna zaplatit částku přesahující 6 milionů korun, majitel ji raději prodal neprůhledné kyperské firmě za 800 tisíc korun.

Ba co víc – podle zjištění CNI, firmu, která získala zmíněný pozemek, zastupují lidé s kontakty na Petra Šťovíčka, bývalého šéfa Pozemkového fondu, který restituované pozemky vydával.

Článek o podezřelých restitucích a spojení na bývalého šéfa Pozemkového fondu Petra Šťovíčka NALEZNETE ZDE.

Od advokáta k advokátovi

Parcelu, která tvoří přibližně čtvrtinu zahrady školky v Bubenči, si městská část Prahy 6 dlouhá léta pronajímala od Pozemkového fondu. Na konci roku 2012 ale k jejich překvapení změnila majitele, když ji od fondu zrestituoval Zdeněk Činčera.

Ten stál i u dalších podezřelých restitucí, a podle dřívějšího zjištění CNI právě jemu policie letos na jaře zablokovala třetinu všech jeho zrestituovaných pozemků kvůli podezření, že je získal neoprávněně.

Článek o policejní akci zablokování lukrativních pozemků v Praze NALEZNETE ZDE.

Podobně jako u většiny ostatních zrestituovaných pozemků i v tomto případě Činčera prodal získaný pozemek školky obratem poté, co ho na něj Pozemkový fond převedl. A to hluboko pod cenou – parcelu o rozloze 657m2 prodal podle zjištění CNI za 750 tisíc firmě Peckham Invest z Prahy, kterou založil pražský advokát Jan Šafra. Ten nabízí mimo jiné služby k zakrytí skutečného majitele.

Pozemek pro firmu tehdy v roce 2012 za zmíněnou firmu koupil jednatel Jan Hermann, jenž měl podle zjištění CNI blízko k bratrům Janu a Petrovi Šťovíčkům. K převodu restituovaného pozemku došlo právě v době, kdy Petr Šťovíček vedl Pozemkový fond.

Rok po transakci přešlo vlastnictví firmy Peckham Invest na kyperskou společnost Elvikox, jejíhož majitelé nelze dohledat.

Z Kypru na Kypr

Vedení radnice na Praze 6 se snažilo zahradu pro děti zachránit a chtělo jí od nových majitelů odkoupit. Několikrát se proto pokusilo Šafru kontaktovat.
Zastihnout ho se jim ale podařilo až v září 2013. Advokát si tehdy vzal čas na vyjádření, zda parcelu od radnice koupí, nakonec požádal městskou část, ať pošle cenovou nabídku.

Bez názvu
Tabulka restituovaných pozemků s přehledem transakcí. Zdroj: CNI

Praha 6 si proto nechala vypracovat znalecký posudek, který má CNI k dispozici. Znalec v něm tehdy v dubnu 2014 ocenil hodnotu parcely na 6,3 milionu a městská část byla připravena tuto částku zaplatit.

Advokát Šafra sice na základě této nabídky v květnu loňského roku požádal zástupce Prahy 6 o zaslání podrobností. Jak ale vyplývá ze zjištění CNI v té době už měl dva dny podepsanou smlouvu na prodej pozemku s jiným zájemcem.

Pozemek školky, za který mu Praha 6 nabízela 6 milionů, prodal firmě Galerie Bubeneč se sídlem v Brně za 800 tisíc korun. Ačkoliv firma sídlí v Česku, její mateřská společnost má sídlo v daňovém ráji na Kypru.

Ba co víc – je zapsaná na zcela stejné adrese jako vlastník společnosti, od které pozemek koupila.

„Ze shromážděných informací nelze udělat jiný závěr, než ten, že JUDr. Jan Šafra byl pouze nastrčenou osobou, neboť by obchodní případ postrádal jakoukoliv logiku,“ okomentoval zjištění CNI ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. „Neexistuje racionální vysvětlení proto, aby JUDr. Šafra prodával pozemky tak hluboce pod cenou. Umím si představit model, se kterým pracuje policie, tedy že za celým obchodním případem stojí skupina pražských politických podnikatelů.“

Článek o možném angažmá pražských kmotrů v podezřelých restitucích NALEZNETE ZDE.

Redaktoři CNI chtěli získat také vyjádření advokáta Šafry, ten si po telefonickém rozhovoru vyžádal otázky emailem. Na položené dotazy ale ani po několika týdnech nereagoval.

Parcelu u školky nyní namísto dětí bude užívat kyperská firma, u které není zřejmé, kdo je jejím skutečným vlastníkem. O tom, že noví majitelé neponechají zahradu školce k užívání je zřejmé. Podle informací z úřadu městské části totiž do kanceláře architekta už doručili projekt na výstavbu několikapatrové galerie.

Stavba ale zatím narazila na odpor Komise pro územní rozvoj Prahy 6, podle kterého je projekt v rozporu s územním plánem.

Za vším hledej Šafru

Obecně nejde o jediný příklad pozemků, které Pozemkový fond vydal nestandardním způsobem a výrazně tak restituentům zjednodušil cestu za jejich získáním.
Tato parcela spadá do restituční kauzy , kdy Pozemkový fond skupině restituentů v čele se Zdeňkem Činčerou podle policie vydal neoprávněně výrazně více pozemků, než měl. To dokonce vedlo speciální policejní útvar pro odhalování organizovaného zločinu k zablokování třetiny takto zrestituovaných pozemků.

Celkem tak podle zjištění CNI Šafra nakoupil devět pozemků, v devíti pražských územích o rozloze téměř třicet hektarů, které následně koupilo devět společností založených opět Janem Šafrou. Část pozemků pak Šafra stejně jako v případě pozemku u školky Juarézova rozprodal dál neprůhledným firmám.

Vojtěch Srnka, Eliška Bártová