Luxusní 400metrový byt pro expremiéra Topolánka od vlivného advokáta. Cenu tají

Luxusní 400metrový byt pro expremiéra Topolánka od vlivného advokáta. Cenu tají

Expremiér Mirek Topolánek koupil rozlehlý byt v Praze Dejvicích letos v únoru. Podle zjištění CNI jej získal od vlivného advokáta Jana Šťovíčka, který má spolu se svým bratrem Petrem blízko ke koncovým majitelům nestandardně zrestituovaných pozemků. Topolánek byt pořídil neobvyklým způsobem umožňujícím utajit jeho cenu.

Praha – Nový Topolánkův byt má rozlohu 433 m2 a nachází se v šestém a sedmém patře budovy na adrese Elišášova 922 nedaleko budovy Ministerstva obrany. Dispozice bytu je 7+1 a pražský advokát Jan Šťovíček za něj v roce 2011 zaplatil 13,6 miliónu.

Jak se zdá, Šťovíček od počátku nepočítal s tím, že by si rozlehlého bytu užíval sám. Ještě před jeho koupí totiž založil v září 2011 společnost s názvem Eliášova 922 s.r.o. a byt o sedm týdnů později koupil jako její jediný majetek. Firma od svého založení neplní zákonnou povinnost a do obchodního rejstříku dosud neuložila jedinou účetní závěrku, a proto o ní není možné zjistit cokoli jiného.

Podle informací CNI se Topolánek na danou adresu stěhoval už v první polovině roku 2013 a v březnu létošního roku byt od Šťovíčka za neznámou cenu koupil. Nutnosti zanést detaily transakce do katastru nemovitostí se vyhnul tím, že byt koupil jako majetek Šťovíčkem založené společnosti. Není proto jasné, kolik ve skutečnosti za obrovský byt zaplatil.

Realitní makléř? Spíše vlivný advokát slavných i mocných

Jan Šťovíček rozhodně není žádným realitním makléřem. Jméno si vybudoval především úspěchy ve sportovním právu, naposledy například, když pomohl v dopingovém případu cyklistovi Romanu Kreuzigerovi. Advokátní kancelář KŠD Legal, ve které donedávna držel podíl, se i díky tomu umisťuje v žebříčku nejlepších právnických firem na sportovní právo.

KŠD Šťovíček (později KŠD Legal) vznikla v roce 2005, když sotva třicetiletí bratři Jan a Petr Šťovíčkovi spolu s Lukášem Trojanem majetkově vstoupili do již zavedené kanceláře Klein Šubrt Došková. Jejich prvním mediálně viditelným počinem bylo zastupování Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu v kauze Setuza.

Postupně se však všichni vypracovali na trojici vlivných advokátů a získali kontakty do nejvyšších pater české politiky. Jejich kancelář zastupovala stranu ČSSD v dobách Jiřího Paroubka, jeho manželku Petru nebo také Paroubkova kontroverzního souputníka Petra Bendu. Lukáš Trojan se zase zviditelnil jako advokát Marka Šnajdra z ODS v kauze Jany Nečasové nebo zastupováním příslušníka BIS Jana Petržílka podezřelého z vynášení odposlechů Pavla Béma a Romana Janouška do agentury ABL Víta Bárty.

Jan a Petr Šťovíček
Jan Šťovíček (vlevo) a Petr Šťovíček (vpravo) na večírku Miss UK

Není proto moc divu, že narozeninové oslavy bratří Šťovíčků navštěvovaly vedle finalistek Miss Univerzita Karlova – soutěže, kterou KŠD Legal sponzorovala – také přední osobnosti z oblasti politiky, byznysu a advokacie.

Ze Šťovíčkova úřadu až na Kypr

Světu politiky zůstali oba bratři blízko i při svém dalším angažmá. Petr Šťovíček byl v roce 2012 jmenován do čela Pozemkového fondu a pozici si udržel i po jeho transformaci na Státní pozemkový úřad. Jan Šťovíček v roce 2013 zase působil jako poradce přímého nadřízeného svého bratra – ministra zemědělství Miroslava Tomana.

Tomanův odchod z ministerského křesla znamenal konec i pro oba bratry. Nejdříve Jan Šťovíček skončil na pozici poradce ministra, aby o pár týdnů později Petra Šťovíčka odvolal nový šéf resortu zemědělství Marian Jurečka poté, co na veřejnost pronikly fotografie z narozeninové oslavy Ivo Rittiga. Petr Šťovíček kontroverznímu a v současnosti trestně stíhanému lobbistovi, k narozeninám daroval malbu, na které je Rittig zobrazen jako bůh Zeus.

CNI v minulých týdnech přineslo informace o některých nestandarně zrestituovaných pozemcích vydaných Státním pozemkovým úřadem v době, kdy v jeho čele stál právě Petr Šťovíček. Tyto pozemky byly restituenty hluboko pod cenou prodávany dál tak, že skončily ve firmách s vazbami nejen na Ivo Rittiga, ale také na oba bratry Šťovíčky. Jednu z neprůhledných společností, která od restituenta získala pozemek v Nuslích, dokonce sám Jan Šťovíček na základě plné moci spoluzakládal, zatímco jeho kamarád ji zastupoval z pozice jednatele.

O stopách vedoucích k lidem z okolí bývalého šéfa úřadu Petra Šťovíčka se dočtete ZDE.

V posledních měsících se bratří Šťovíčků ujal další významný politik – jihomoravský hejtman Michal Hašek. Z Jana Šťovíčka udělal advokáta Jihomoravského kraje ve sporu o budoucnost brněnské Moto GP, zatímco jeho bratr Petr Šťovíček získal místo poradce v Haškem vedené Asociaci krajů.

Střídání stráží

pozemky final
Grafické znázornění „restituční“ kauzy

Rozlehlý byt z Eliášovy ulice si nemůže stěžovat na nezajímavé majitele. V létě 2008 jej zajistily české orgány na žádost britského Úřadu pro stíhání finančních podvodů. Byt totiž v březnu 2004 koupil britský podnikatel Peter Roope, který byl ve Velké Británii odsouzen jako hlava skupiny dopouštějící se finančních podvodů právě v období do března 2004.

Soudy byt uvolnily poté, co byl Roope začátkem roku 2011 propuštěn z vězení a ten tak byl následně nabídnut ke koupi prostřednictvím realitní kanceláře. Na inzerát odpověděl Jan Šťovíček a byt koupil.

O necelý rok a půl později se na adresu Eliášova 922 přestěhoval Mirek Topolánek, který do té doby bydlel v podnájmu u dcery bývalého majitele kontroverzní stavební společnosti Navatyp známé svými těsnými vazbami na politiky. Po dalších dvou letech Topolánek firmu Eliášova 922 i s rozlehlým bytem od advokáta Šťovíčka koupil a do pozice jednatele najmenoval svoji partnerku Lucii Talmanovou.

Topolánkovo ticho

RÁMEČNevyjasněná zůstává zatím otázka, zda je spojení mezi advokátem Šťovíčkem a expremiérem Topolánkem otázkou náhodné transakce, i to, kolik Topolánek za byt Šťovíčkovi ve skutečnosti zaplatil.

Advokát Jan Šťovíček na otázky CNI nereagoval vůbec. Topolánek se o otázkách souvisejících s nákupem bytu bavit odmítl. „Já jako soukromá osoba poskytuji informace médiím jen tehdy, kdy chci, v médiích, ve kterých chci, a na témata, která chci,“ odpověděl CNI v SMS zprávě.

Jediné vyjádření ke koupi bytu tedy Topolánek poskytl týdeníku Téma, který letos mapoval jeho majetek.  „Byl na to úvěr. Firmu jsem koupil za 200 tisíc korun i s tím úvěrem, který splácím.“

Vojtěch Srnka

Článek vznikl za podpory Nadačního fondu proti korupci