V korupční kauze VIDKUN padla čtyři obvinění

V korupční kauze VIDKUN padla čtyři obvinění

Aktualizováno: Detektivové ÚOOZ obvinili celkem čtyři lidi v údajné korupční kauze, včetně hejtmana Olomouckého kraje Jiříhho Rozbořila (ČSSD). U tří z obviněných podal žalobce návrh na vazbu. (foto: Facebook Jiřího Rozbořila)

Olomouc – Po rozsáhlém dvoudenním zásahu s krycím názvem VIDKUN policie obvinila hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila, je podezřelý z podplácení. Podle dostupných informací policie rozkryla klientelistickou síť, v rámci které údajně docházelo ze strany policejních funkcionářů k ovlivňování vyšetřování některých kauz.

Kromě hejmtana policie obvinila ještě další tři lidi, u nichž podali detektivové návrh na vazbu. Mezi obviněnými jsou také dva důstojníci policie, uvedl dnes ÚOOZ. Mezi obviněnými je podle informací Radiožurnálu také šéf olomoucké hospodářské kriminálky Radek Petrůj.

Když zakuklení policisté včera zasahovali v domě a bytě bývalého ministra vnitra Ivana Langera, začalo se spekluovat o důvodech razie. Podle prvotních informací se detektivové zaměřili na Langera kvůli solární elektrárně v Ševětíně.

Tato informace se ale ukázala jako mylná. „S elektrárnou v Ševětíně nemá tento zásah nic společného,“ řekl CNI dobře informovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním. „Ševětín je sice také v prověřování, ale případ bude uzavřen nejdříve na konci roku.“

Podle informací CNI se detektivové protimafiánského úřadu zajímají především o Langerovy aktivity na Olomoucku, kde má trvalé bydliště, a také o jeho kontakty na policii. Může jít ale také o evropské dotace. Ivan Langer bylvyslechnut, obviněn však nebyl.

Podle vyjádření olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvána domovní prohlídky a výslechy pokračovaly i v noci na čtrvtek. Policie případ prošetřuje kvůli podezření z trestných činů uplácení, přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele.

Odposlechy

1404878_691799680839071_541337181_o
Ivan Langer. Zdroj: Facebook Ivana Langera

Podle serveru Neovlivni.cz má policie k dispozici odposlechy Langerova mobilu, které naznačují, že se angažoval například ve výběru nového šéfa městské policie, nebo předával policejní informace olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi. Vyplývá to z jedenáctistránkového povolení k domovní prohlídce, s jehož obsahem se server rámcově seznámil.

Kromě Langera se podle informací z médií zajímá policie také o podnikatele a Langerova přítele Ivana Kyselého, hejtmana Olomouckého kraje Rozbořila, šéfa tamní kriminálky Milana Pospíška, či o jeho náměstka Karla Kadlece.

Langer v minulosti působil jako místopředseda ODS a místopředseda Poslanecké sněmovny, před pěti lety se z politiky stáhl, ale navzdroy tomu byl stále díky svým kontaktům považován za velmi vlivného hráče.

Kamarád na Hradě

Zajímavé je také to, že duo, na které se policie zaměřila, spojuje jméno jejich společného přítele – hradního kancléře Vratislava Mynáře. Langer se přátelstvím s Mynářem netají, pravidelně jezdí lyžovat do jeho ski areálu v Osvětimanech.

Mynář je ale podnikatelsky už léta spojen také s druhým mužem v hledáčku policie Ivanem Kyselým. Ten například působil v Nadačním fondu školy v Vřesovicích, který Mynář založil. Od Kyselého pak také Mynář v roce 2009 koupil podle informací CNI za 200 tisíc korun společnost Clever Management.

Tato společnost má sice v předmětu podnikání ekonomické poradenství a pronájem bytů, v roce 2011 však tato firma získala pětimilionovou dotaci z EU na vybudování penzionu u lyžařského areálu v Osvětimanech, jenž patří Mynářovi.

Přitom právě Mynářovy podnikatelské aktivity mohly být důvodem, proč od NBÚ nezískal bezpečnostní prověrku. O hradního kancléře se ale policie v této kauze podle informací CNI nezajímala.

Eliška Hradilková Bártová