Langer přihrál dotaci na sportovní areál. Teď tam spoluvlastní hotel

Langer přihrál dotaci na sportovní areál. Teď tam spoluvlastní hotel

Vyplývá to ze zjištění CNI. Sportovní areál ve Vésce sousedící s hotelem slavnostně otevíral obviněný hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD). (foto: Hotel S-Port Véska, zdroj: Facebook)

Olomouc – Jedním z důvodů, proč detektivové z protimafiánského útvaru provedli minulý týden prohlídku v bytě bývalého ministra vnitra Ivana Langera, byly jeho úzké kontakty s olomouckým podnikatelem Ivanem Kyselým.

Zatímco Langera policie po podání vysvětlení propustila, podnikatele v realitách, sedmapadesátiletého Ivana Kyselého obvinila a soud jej poslala do vazby. V kauze s krycím názvem Vidkun policie viní z korupce a zneužití pravomoci ještě další tři lidi, šéfa olomoucké policie Karla Kadlece, kriminalistu Radka Petrůje a olomouckého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD).

A byl to právě obviněný hejtman Rozbořil, kdo slavnostně otevíral sportovní halu v malé olomoucké obci Véska, v jejímž okolí se koncetrovaly aktivity Langera s Kyselým. V souvislosti s obviněním podnikatele Kyselého se redakce CNI rozhodla zmapovat jeho společné aktivity s bývalým ministrem ODS Ivanem Langerem.

Langer se k vazbám na obří sportovní areál ve Vésce nikdy moc nehlásil, CNI ale nyní zjistilo, že zde spoluvlastní hotel, jehož stavba podle úřadů neměla být vůbec povolena.

O policejní razii na Olomoucku se dočtete ZDE.

Jediná cesta

Poprvé se o spojení Langera s moravským podnikatelem v realitách Ivanem Kyselým začalo mluvit v roce 2007, kdy se ukázalo, že mu Kyselý půjčil 2 miliony korun.

Od té doby je jejich tandem takřka nerozlučný. „Jsme kamarádi, a jsem na to hrdý,“ popsal Kyselý před lety svůj vztah k Langerovi. Sám prostřednictvím svých společností vlastní řadu nemovitostí v centru Olomouce.

Jeho podnikatelské spojení s Langerem je ale nejvíce patrné o pár kilometrů dál, v malé obci Véska u Olomouce. Proměna vesnice v rozlehlý a luxusní sportovní areál se začala odvíjet poté, co zde Langerova matka koupila bývalý statek.

Langer - dotace
Mapa byznys vztahů Ivana Langera.

Už o dva roky později, v roce 2004 prolobboval Langer coby tehdejší místopředseda sněmovny v rámci poslaneckého „dělení medvěda“ 9 milionů korun pro Sportovní klub Véska na vybudování tenisových kurtů.

Prosazování dotace zdůvodňoval bohulibým sportovním záměrem. „Byl jsem osloven občanským sdružením Sportovní klub Véska. Řekl jsem jim: podejte si žádost. A pak jsem se přimlouval na rozpočtovém výboru,“ připustil tehdy Langer v Lidových novinách. „Jediná cesta, jak toho projektu dosáhnout, jsou veřejné peníze a myslím, že na tom není nic špatného.“

Nyní je ale jasné, že je to mimo jiné sám Langer, kdo z veřejných peněz, které pomohl prosadit, může v důsledku profitovat. Zatímco tehdy Langer tvrdil, že s projektem nemá nic společného, dnes je Langerova stopa v klubu evidentní, od letošního března je členem výboru Sportovní klub Véska, kterému k dotaci pomohl. Klub v současné době vlastní v okolí zhruba 2 hektary pozemků.

Současně se Langer stal prostřednictvím firmy IES Moravia Real také spolumajitelem hotelu sousedícího s areálem.

Miliony do Vésky

Do Vésky putovaly po roce 2004 další desítky milionů korun. U vesnice s pouhými dvěma stovkami obyvatel tak postupně vzniklo golfové hřiště, tenisové kurty, multifunkční sportovní hala, wellness centrum a nakonec i hotel.

Na vybudování sportovní haly získalo občanské sdružení, ve kterém Langer nyní zasedá, celkem 24 milionů korun z evropských peněz. Dalších 48 milionů pak šlo do golfového areálu.

Golfové hřiště tehdy začala budovat firma Golf Ageus (nyní Golf Area), kde Langer působil v představenstvu. Poté, co zkrachovala kampelička, od níž si firma půjčila, pomohl jim opět Ivan Kyselý, když pohledávku vymáhanou konkursním správcem odkoupil.

Nebývalá úspěšnost žadatelů o projekty ve Vésce ale ani tímto neskončila. Dalších 25,5 milionů korun putovalo na výstavbu hotelu u sportovního areálu. Vlastníkem areálu je firma Golf Area. Kdo je ale jejím majitelem jasné není, neboť je skryt za anonymními akciemi. Nicméně budova hotelu patří původně Kyselého společnosti IES Moravia Real.

Majetky Langera a provázaných firem

  • dům a byt v Olomouci
  • IES Moravia Real – 5 domů v Olomouci, hotel ve Vésce
  • Resort Véska – dům a pozemek ve Vésce
  • Sportovní klub Véska – cca 2hektary pozemků ve Vésce a Pohořanech

Jisté ale je, že Ivan Langer kromě toho, že figuruje ve výboru Sportovního klubu Véska, vlastní v současné době společnost Resort Véska, kterou v roce 2012 koupil od svého přítele Kyselého za 1,4 milionů korun. V loňském roce vykázala firma zisk ve výši 1,7 milionů korun, ve Vésce vlastní dům a pozemky.

V loňském roce ale učinil Langer ještě důležitější obchodní krok. Ačkoliv před pěti lety odcházel z politiky s pětimilionovým dluhem, v roce 2013 koupila firma s anonymními akciemi MI Invest, v jejímž čele Langer stojí. Akcie koupila od kyperské společnosti firmu IES Real&Consulting, která ještě před převedením na Kypr patřila Langrovu příteli Kyselému.

Další společný převod uskutečnili loni, kdy bývalý ministr koupil podle tehdejšího zjištění Lidových novin 40% podíl ve firmě svého přítele Kyselého IES Moravia Real za 40 milionů korun. Tím se stal spoluvlastníkem pěti domů v centru Olomouce, ale také hotelu stojícího u sportovního areálu ve Vésce, kterému pomohl získat dotace.

Krajský soud v Olomouci přitom nedávno konstatoval, že úřady vůbec neměly stavbu hotelu dovolit, protože nesplnil zadaná pravidla, například je o patro vyšší, než měl být a nezapadá do okolní krajiny.

Sám Langer se k majetkovým vazbám v areálu příliš nehlásí. „Přátelé tam (ve Vésce – pozn.red.) stavěli golfové hřiště a další přátelé pak vystavěli z bývalého zdevastovaného JZD krásný sportovní areál, otevřený veřejnosti,“ uvedl Langer v E15. „A pravdou je, že jsem svého přítele a následně spoluakcionáře Ivana Kyselého přesvědčil, aby tam postavil hotel. Tak tam vznikl a já mám tu čest být spolumajitelem.“

Stojí za to si připomenout, že novou multifunkční sportovní halu stojící nedaleko Langerova hotelu, letos v srpnu slavnostně otevíral další z obviněných v korupční kauze, hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (ČSSD).

Eliška Hradilková Bártová, Michal Voda