BIS v akci: tajná služba pátrá po majiteli wifi sítě s názvem kontrarozvědky

BIS v akci: tajná služba pátrá po majiteli wifi sítě s názvem kontrarozvědky

CNI zjistilo, že se po pražských ulicích pohybuje vůz s wifi sítí nazvanou „BIS monitorovací vůz 28.“ Kontrarozvědka odmítá, že by tímto nechtěně prozradila své agenty. Po majiteli rozjela pátrání.

Praha – Česká kontrarozvědka zahájila netradiční pátraní. Na základě zjištění CNI začala BIS prověřovat, komu patří wifi síť používající název tajné služby.

Redaktoři CNI totiž ve čtvrtek zachytili při jízdě taxíkem na jedné z pražských ulici signál wifi sítě s názvem „BIS monitorovací vůz 28.“

Nicméně o pár hodin později ani daný den večer již na tom samém místě nabídka tohoto připojení k dispozici nebyla, šlo tedy s největší pravděpodobností skutečně o síť umístěnou v autě.

S tím vyvstala řada otázek: Používá tajná služba skutečně takto otevřeně pojmenovanou wifi síť ve svých monitorovacích autech? Nechá tajná služba agenty svého sledovacího oddělení tzv. „sledky“ tak snadno prozradit? Ostatně nebylo by to poprvé. Nedávno například MF Dnes upozornila, že právě BIS „propálila“ své agenty v rámci sporu o benzín. Anebo jde jen o recesi nějakého řidiče-vtipálka?

Taková zajímavost

BIS-foto2Když CNI kontaktovalo mluvčího tajné služby Jana Šubrta, tak nejprve popsaný případ označil za „hloupost.“ Záhy ale volá zpět a chce znát všechny detaily, kde přesně, v jakou hodinu byla wifi síť zaregistrována, či jak přesně byla nalezena.

Následně volá mluvčí Šubrt podruhé s tím, že to nechal prověřit, a že agenti takovou wifi síť nepoužívají. Informaci, že nešlo o jejich monitorovací vůz, opakuje také při třetím telefonátu šéfredaktorce CNI.

„Naprosto můžeme vyloučit, že by naši zaměstnanci toto používali,“ konstatoval opakovaně Šubrt. „To by bylo proti smyslu naší práce. Nepoužíváme žádná označení, která by nás mohla identifikovat na veřejnosti.“

Podobně situaci hodnotí také bývalý rozvědčík BIS, současný ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. „Nejsem technik, ale neumím si představit, že by wifinu pojmenovali právě takhle,“ říká. „Připadalo by mi hodně divné, aby si auto takto odhalili.“

Nicméně případ se záhadnou wifi sítí k našemu překvapení pro tajnou službu tímto neskočnil. „Předal jsem tento případ našim specialistům, kteří se vaším oznámením už zabývají,“ konstatoval při opětovném telefonátu mluvčí BIS Šubrt. „Budeme se snažit identifikovat, kdo za tím stojí. Je to pro nás taková zajímavost.“

Eliška Hradilková Bártová