Ukryté miliony odsouzeného kmotra Nováka

Ukryté miliony odsouzeného kmotra Nováka

CNI zjistilo, že odsouzený Alexandr Novák si krátce po návratu z vězení koupil s přáteli dva hotely. Nezaplatil za ně přitom ani korunu. V nemovitostech si totiž vyzvedl miliony, které si před svým odchodem do výkonu trestu „schoval“ u svého známého.

Chomutov – Zatímco ještě letos na jaře se bývalý senátor ODS Alexandr Novák označovaný za severočeského kmotra probouzel v cele se zamřížovanými okny, dnes je opět na plno zpátky v byznysu.

Pouhé čtyři měsíce po návratu z vězení, kde si Novák odpykával čtyřletý trest za přijetí 40 milionového úplatku, získal s manželkou podle zjištění CNI dva hotely v centru Chomutova. Nemovitosti vlastní ještě s bývalým politikem ODS Danielem Ježkem a jeho ženou.

Kromě rychlého podnikatelského rozjezdu po návratu z výkonu trestu, ale vzbuzují pochybnosti především okolnosti této transakce, které se CNI podařilo zmapovat.

Za funkční a zrenovované hotely nemusel Novák zaplatit ani korunu. Před nástupem do vězení totiž s manželkou půjčil 6,5 milionů korun svému známému a jmenovci Štefanu Novákovi, který záhy zmíněné hotely koupil. Novák přitom svému jmenovci poskytl peníze pouhé dva měsíce před tím, než nad ním odvolací soud vynesl odsuzující verdikt. Tedy v době, kdy hrozilo, že mu krajský soud bude chtít uložit vyšší peněžitý trest, než pět milionů, které mu vyměřil okresní soud.

Nyní, po návratu z vězení, si podle zjištění CNI, takto „schované“ peníze vyzvedl zase zpět. Hotely získal pouze za umazání dluhu vůči svému jmenovci.

„Rozumím otázce, jestli jsem z trestné činnosti koupil nějaký hotel,“ reagoval Alexandr Novák na dotazy ohledně této transakce. „Ale to je absolutní nesmysl.“ Podle vyjádření Nováka totiž nebyl ani důvod peníze před policí schovávat: „Nic jsem si u nikoho neschoval, to je blábol. Kdyby mi někdo chtěl sebrat peníze, tak mohl, protože já je na kontě mám,“ konstatoval suverénně v rozhovoru pro CNI.

Alexandr Novák se s médii již řadu let nebaví, CNI ale nyní poskytl exkluzivní rozhovor. Jeho plné znění vám přineseme zítra, v úterý 24. 11.

Hotely v úschově

Částku 6,5 milionů korun půjčil bývalý senátor ODS Alexandr Novák svému jmenovci Štefanovi z Rakovníka v dubnu roku 2012. Tedy v době, kdy se krajský soud zabýval Novákovým odvoláním v kauze obžaloby z přijetí 40 milionového úplatku.

Hotel Evropa-2012
Časová osa Novákových transakcí s hotely. Autor: Milan Eibl

Stejnou částku jako Novák s manželkou půjčil Štefanovi Novákovi také tehdejší člen ODS Daniel Ježek s manželkou.

Měsíc poté, co byl Alexandr Novák odsouzen na čtyři roky do vězení, jeho jmenovec prostřednictvím Novákových a Ježkových peněz kupuje dva hotely v Chomutově – Royal a Evropa.

Oba v té době byly již dva roky mimo provoz. Ze znaleckého posudku na obě nemovitosti z dané doby, který má CNI k dispozici, vyplývá, že jen nutné opravy hotelu Royal by stály milion korun. Minimální náklady pro uvedení do provozu druhého hotelu Evropa (přejmenovaného nyní na hotel Chicago) odhadce stanovil na 2,5 milionu korun.

Během pobytu Nováka ve vězení byly oba hotely zrekonstruovány a uvedeny znovu do provozu. Štefan Novák tedy musel do nemovitostí evidentně investovat nemalé peníze, přesto je letos v září „prodal“ svému jmenovci za stejnou částku, za kterou je sám koupil – tedy za umazání půjčky v celkové výši 6,5 milionů korun vůči Novákovým a stejné částky vůči manželům Ježkovým. Tedy alespoň tak to vyplývá z kupní smlouvy, kterou má CNI k dispozici.

„Když vám teče do bot, tak to prodáte za tu cenu, za jakou jste to koupila, jen abyste se toho zbavila,“ vysvětlil podnikatelský paradox Štefan Novák CNI. Na dotaz, zda může vyvrátit podezření, že si takto u něj Alexandr Novák schoval peníze, které si nyní opět vyzvedl v nemovitostech, odmítl odpovídat. „Nehodlám se o tom bavit. Vůbec nic vám do toho není.“

royal
Budova hotelu Royal v Chomutově, kterou Novák spoluvlastní. Zdroj: Google

Sám Novák se odpovědím na otázky spojenými s tuto transakci vyhýbá: „Ten příběh řešila moje manželka, já s tím nemám nic společného,“ konstatoval. Ovšem podpis pod kupní smlouvou Alexandra Nováka jednoznačně s nákupem hotelů spojuje. „Když někomu půjčíte peníze, tak vám je musí vrátit. Jestliže vám je nevrátí, tak mu to propadne. To je jednoduché,“ dodává nakonec.

Současně ale vylučuje, že by zůstal svému jmenovci cokoliv dlužen. „Neznám ty cifry, ale určitě došlo k vyrovnání. Stoprocentně existují další dohody a další smlouvy,“ uvedl s tím, že se své ženy a dalších účastníků transakce zeptá, zda je může CNI ukázat. Dokumenty ale ani po týdnu nikdo nepředložil.

Podle ředitele Nadačního fondu proti korupci Petra Soukenky není varianta „úschovy“ peněz ke svému jmenovci nikterak vynalézavá ani příliš sofistikovaná. „Na druhou stranu je velmi levná a efektivní. Alexandr Novák mohl ukrýt nabytý majetek za nějakou anonymní zahraniční společnost, což by mu zajistilo, že se o majetku nikdo nedozví. To ovšem stojí značné peníze a ty Novák prokazatelně nechtěl a ani nemusel vynaložit,“ míní Soukenka. „Je zřejmé, že Novák nepotřeboval nic utajovat, neboť si je jist tím, že na tyto peníze stát nedosáhne. Docela by mne zajímalo stanovisko finančního úřadu k takové (ne) půjčce.“

Střet zájmů? Ježišmarjá!

Odsouzený Alexandr Novák byl vlastníkem hotelů, které nyní znovu „koupil“, už v minulosti. V rozhovoru pro CNI potvrdil to, o čem se dosud pouze spekulovalo – tedy, že byl spoluvlastníkem hotelu Royal nedlouho poté, co jej město pod Novákovým vedením prodalo soukromé společnosti Hotel Evropa Chomutov.

„Asi o rok potom, co město hotel prodalo, jsem koupil podíl v té firmě, která ho vlastnila,“ přiznal pro CNI Alexandr Novák. „Střet zájmů? Ježišmarjá, co je na tom divného!“ reagoval na dotaz, zda se tímto postupem nedostal tehdy coby starosta do rozporu se zákonem.

Společnost Hotel Evropa Chomutov oba hotely v roce 2010 nakonec zavřela, a o rok později se dostala do exekuce. V ní firmu i s hotely získal chomutovský Tomáš Knepr za 3,6 milionu a následně společnost převedl na úplně nově založenou firmu Joldata Consulting, SE. Ta pak hotely za 13 milionů prodala Štefanovi Novákovi.

Následně se společnost Hotel Evropa Chomutov dostala do insolvenčního řízení, z jehož pozadí vyplývá, že i v této fázi existuje propojení na Alexandra Nováka. Jednu z pohledávek této firmy totiž zaplatila Monika Kobzáňová, která s Novákovo manželkou Evou spoluvlastní stavební firmu AMP Chomutov.

Sedmnáct pater paní Novákové

Hotely v Chomutově ale nejsou jedinými nemovitostmi, které po návratu Alexandra Nováka z vězení přibyly do majetkového portfolia jeho rodiny.

armabeton
Budovu bývalého Armabetonu koupila firma Novákovy ženy za 10 milionů

Ze zjištění CNI také vyplývá, že Novákova manželka Eva získala letos v létě většinový podíl ve firmě SADETO Consulting, SE, která záhy na to nakoupila tři hektary pozemků na Chomutovsku, a především také budovu bývalého hotelu Armabetonu – sedmnáctipatrovou chátrající dominantu centra Chomutova.

Dříve tento komplex nabízel ubytování pro 500 lidí, posledních několik let je ale neobývaný a jeho stav musí každé tři měsíce kontrolovat stavební úřady. Bývalý chomutovský primátor Jan Mareš dokonce prohlásil, že jeho rekonstrukce je mimo možnosti běžného investora.

Přesto se investor našel – firma Evy Novákové za budovu podle zjištění CNI zaplatila 10 milionů korun. Přičemž náklady na zbourání bývalého hotelu se podle odborníků pohybují v řádu desítek milionů korun.

„Já nic,“ reagoval Novák na otázku, jaké mají plány s budovou bývalé Armabetonu. „Moje manželka ta plány má, ale proč bych vám měl o tom vyprávět. Ona dělá svoje projekty, a já svoje.“

Kromě nákupů se Novákovi v posledních letech majetku také zbavovali. Podle informací CNI prodal Novák (v jednom případě společně s manželkou) tři nemovitosti – dva domy v Chomutově a jednu budovu na Moldavě. Všechny budovy ovšem převedli na spřízněnou firmu Multitechnik, ve které Novákova manželka Eva působí jako jednatelka, a kterou vlastní Novákova švagrová Jana Šilhánková.

Zajímavé je, že obě transakce byly na katastr nemovitostí zaneseny v době, kdy si Alexandr Novák ještě odpykával trest ve vězení. Z něj byl letos na jaře propuštěn po uplynutí poloviny trestu.

Vojtěch Srnka, Šárka Trunkatová, Eliška Hradilková Bártová

Vznik článku byl podpořen Nadačním fondem proti korupci.