Konec spekulací: Nové stopy od Kamencového jezera končí u Alexandra Nováka

Konec spekulací: Nové stopy od Kamencového jezera končí u Alexandra Nováka

Chomutov – CNI podrobně zmapovalo vazby oficiálního nájemce Kamencového jezera k odsouzenému exsenátorovi Alexandru Novákovi. Společně s novými objevy Reportérů ČT vrhají nové světlo na Novákovu roli ve slavné kauze.

Neslavně proslulá smlouva, kterou se město na půl století vzdalo za mizivou částku unikátního Kamencového jezera, oslavila osmé výročí svého trvání. V tentýž čas se u jezera setkal tým Centra nezávislé investigace a Transparency International s Reportéry ČT. Potkaly se dva směry pátrání, které společně otevřely unikátní pohled do byznysového pozadí Kamencového jezera.

Novákovy královské hotely

První krok k jeho poznání začíná na písčité pláži Kempu Kamencového jezera. Tento kemp se totiž zařadil do podnikatelské skupiny Royal Hotels, na níž CNI poprvé upozornilo v listopadu minulého roku. Jde o seskupení šesti hotelů, které ovládá přímo Alexandr Novák nebo jeho blízcí spolupracovníci.

Za dvěma hotely této sítě, podniky Royal a Chicago, stojí přímo Alexandr Novák s manželkou. Není bez zajímavosti, že právě hotel Royal, který dal jméno celé skupině, Novák získal krátce poté, co jej město pod jeho vedením privatizovalo. Novák jednoduše majetkově vstoupil do firmy, jíž hotel coby starosta prodal.

Jak Alexandr Novák „schovával“ své vlastní hotely?  Více zde 

Jeden za všechny, všichni za jednoho

Zbytek podniků Royal Hotels oficiálně ovládají Novákovi spolupracovníci z byznysu. Jsou navzájem úzce propojeni a potkávají se ve statutárních orgánech řady společností, včetně těch, které stojí za jednotlivými hotely. Nechybí ani v jednom z hotelů, jehož vlastníka jinak oficiálně kryje neprůhledná společnost z Kypru.

Role byznys partnerů je přitom zásadní. Objevují se totiž v řadě dalších kauz, a často jsou považováni za Novákovy bílé koně. Jsou to například případy netransparentní dotace na litvínovskou „Citadelu“, podezření na obcházení zákona u solární elektátrny Talwin nebo vyšetřování na praní špinavých peněz u Grand kasina v Aši.

royal
Hotel Royal

Právě odsud se veřejnost mohla seznámit se jmény Jaroslava Volmuta, Jiřího Vlka, Ahmada Raada či Jiřího a Daniela Ježkových. Všechna tato jména propojila síť Royal Hotels.

Grafika vztahů na pozadí Kamencového jezera – k rozkliknutí zde

Od jezera až k Novákovi

Součástí skupiny je i kemp na Kamencově jezeře spravovaný firmou CV Relax a.s., psanou na Zdeňka Fojtíka. I v tomto případě jsou linky k Alexandru Novákovi zřejmé. Pavla Jandášová z vedení CV Relax spolupracuje ve statutárních orgánech různých firem s klíčovými Novákovými partnery a sám Zdeněk Fojtík se České televizi pochlubil svým 25 let trvajícím přátelstvím s Alexandrem Novákem.

Bez zajímavosti ostatně není někdejší Fojtíkovo působení v „Občanském sdružení pro sport a zdraví“ spolu s Petrem Chytrou, šéfem odboru investic a majetku (pod nějž dnes mimochodem spadá i Kamencové jezero). Chytry si už dříve všimla média ve spojitosti s kontroverzní zakázkou zimního stadionu, v níž se opět objevují jména Alexanra Nováka či bratří Ježkových.

Hotel Lázeňský vrch – majitelem Jiří Vlk napojený na A. Nováka. Dotace z ROP SZ 35 milionů.
Hotel a Apartmány 99 – majitelem je firma President Securities člena výkonné rady ODS Ahmada Raada. Z ROP SZ téměř 97 milionů.
Hotel Royal a Chicago – hotely patří Alexandrovi Novákovi a Danielu Ježkovi (ODS) s manželkami.
Hotel Arena – vlastník Czech Republic Investment Michaely Šultové, údajně příbuzná Z. Fojtíka (ODS). Z ROP SZ 46 milionů.
Kamencové jezero – vlastníkem město Chomutov. V roce 2008 objekt pronajalo Zdeňkovi Fojtíkovi (ODS). Dotace od města 5 milionů.
Ideafactory – majitelem člen výkonné rady ODS Jiří Gaudl. Společnost získala veřejnou zakázku na propagaci ROP SZ ve výši 18 milionů korun

Královské peníze pro královské hotely

Všechny Novákovy partnery v Royal hotels spojuje ještě další důležitá věc. Bez výjimky jsou všichni úspěšní v získávání veřejných prostředků. Díky místním politikům se jim štědře otevřely penězovody ROP Severozápad či nestandardně levné odprodeje pozemků. Zdeněk Fojtík s velmi výhodným pronájmem Kamencového jezera z tohoto standardu rozhodně nevybočuje, právě naopak.

Překvapení z jedné schůzky

V tomto kontextu jsou pak velmi zajímavá zjištění, která aktuálně získali Reportéři ČT. Zdeněk Fojtík před kamerou České televize připustil, že Alexandr Novák za něj vedl jednání s městem o budoucnosti Kamencového jezera. Prý šlo o kamarádský záskok.

Vzápětí Fojtík přiznal další klíčovou věc: Alexandr Novák mu na podnikání na Kamencovém jezeru půjčil peníze. Kolik? „Nějaký číslo to bude. Patnáct, třeba ? Nevím.,” nemohl si Fojtík rozpomenout kolik milionů si od kamaráda vlastně vzal.

Nad tím kroutí hlavou analytik Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny: “Zvlášť úzké provázání Zdeňka Fojtíka a korupčníka Alexandra Nováka je prokazatelné a stejně tak je zřejmá aktivita Alexandra Nováka právě v souvislosti s tímto případem. Toto podezření a závislost Zdeňka Fojtíka na Alexandru Novákovi ještě více zvyšuje udělaná půjčka.”

Na Zdeňka Fojtíka by se podle Koniecznyho měla nyní zaměřit pozornost:” Zde je nutné zdůraznit, že pokud by Zdeněk Fojtík byl skutečně bílým koněm, tak by se dopouštěl trestného činu a kriminalisté by nepochybně měli tuto kauzu konečně komplexně prošetřit.”

Michal Voda, Milan Eibl 

Pátrání CNI podpořil Nadační fond proti korupci (NFPK)