Stopy Panama papers v případech CNI: Od ministrova bytu až po anonymní výrobce „problémových“ firem

Stopy Panama papers v případech CNI: Od ministrova bytu až po anonymní výrobce „problémových“ firem

Praha-  Kontroverzní právní společnost Mossack Fonseca je v centru pozornosti díky bezprecedentnímu úniku dat o anonymních firmách z daňových rájů. Řada vazeb spojuje Mossack i s anonymním podnikáním v Česku, CNI na ně již dříve narazil ve svých případech.

Podle týmu Investigace.cz, který se podílí na zpracování dat z tzv. Panama Papers, se českých klientů týká více než 250 tisíc dokumentů. Nechybí mezi nimi osoby trestně stíhané za finanční kriminalitu, spolupracovníků politických kmotrů či aktéři známých tuzemských kauz.

Na některé z vazeb, které spojují panamský Mossack s českým prostředím, narazilo při řešení svých případů Centrum nezávislé investigace.

Obchod mezi ministrem a offshorovou společností

O společnosti Mossack Fonseca jsme již psali v souvislosti s nákupem luxusního bytu ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD). Politik si v roce 2006 pořídil byt s s mezonetem a terasou o rozloze 121,5m2 a pozemkem 359m2 ve vnitrobloku pod parkem Parukářka za 7,9 milionů korun.

Byt ministra Mládka na pražském Žižkově
Byt ministra Mládka na pražském Žižkově

 CNI  s podporou Nadačního fondu proti korupci (NFPK) pátrala po okolnostech transakce. Prodávajícím byla společnost Leonardo Investment, kterou v době transakce většinově vlastnila neprůhledná firma Hurley Management z daňového ráje na Britských Panenských ostrovech.

Prokuristou této offshorové společnosti byla již tehdy nechvalně známá panamská Mossack Fonseca,

Ministr Jan Mládek se bránil s tím, že se na majitele zeptal Jamese Roberta Hamiltona Buchanana, který do ledna toho roku Leonardo Investnemt vlastnil.„.Ten mi vysvětlil, že překlopil svůj vlastnický podíl do HURLEY MANAGEMENT LIMITED, aby měl lepší pozici. To jsem považoval za dostačující a dále jsem věc nezkoumal,“ napsal ministr CNI.

Kauza ministrova offshore bytu a její dozvuky mezi politiky – přehledně v pěti tématických článcích zde   
Rozhovor s ministrem Janem Mládkem zde

 J.R.H. Buchanan firmu Hurley Management podle zápisů v obchodním rejstříku i nadále zastupoval jako jednatel, kdo však ve skutečnosti byl majitelem, jasné není. Ten zůstal skrytý prostřednictvím služeb Mossack Fonseca.

Když Buchanan vyřizoval v Česku v roce 2013 likvidaci Leonardo Investment, nesnažil se vystupovat z pozice majitele Hurley Management, ale jako její jednatel. To, že má Buchanan právo za firmu jednat, tak muselo doložit potvrzení od Mossack Fonsecca. Ta jej vystavovala jakožto zástupce („registered agent“) jediného společníka firmy Hurley Management.

Ověření pro Jamese Buchanana od Mosseck Fonseca
Ověření pro Jamese Buchanana od Mosseck Fonseca

Za českým Mossackem stojí továrna na problémové firmy

CNI vzápětí vstoupila do oblasti působení Mossack Fonseca znovu, když spolu s Transparency International začalo mapovat byznys se zakládáním firem „na klíč“. Firmy z jednoho pramene totiž až podezřele často končily v jedné korupční kauze za druhou.

Co spojuje případy jako například nevýhodné dodávky SMS jízdenek pro pražský dopravní podnik (CROWSNEST a.s.), IT služeb pro Lesy České republiky (TIME IMPORT a.s.) nebo zakázku za 275 milionů bez výběrového řízení pro firmu spojenou s vysokým úředníkem ministerstva průmyslu Miroslavem Elfmarkem (SCIENTIS – EU a.s.)?

Především to, že se všechny zrodily ve skupině firem, jejichž jména znají čeští novináři dobře i z jiných kauz – Nordic Victory a Braxton Invest. A nejde jen o Česko. Jména Nordic-Braxton se objevila i na Slovensku, když došlo na klíčování původu firem zapojených do případů nevýhodné zakázky na elektronické mýto či převodu bývalé firmy Roberta Fica na Karibské ostrovy.

Více o oblíbených českých offshorových přístavech zde 

Dnes jsou vlastníci těchto kontroverzních firem skrytí za kyperskou a gibraltarskou clonu, ale ještě před dvěma lety končily vlastnické vazby v podnikatelském impériu WPB Holding & Finance. Právě v jeho stínu vyrašily také kořeny české pobočky Mossack Fonseca & Co. CZ s.r.o.

Oblíbená sídla offshorových společností v Česku
Oblíbená sídla offshorových společností v Česku

Zakladatelé české pobočky Mossacku David Vavruška a Dušan Tvrdý působili v řadě firem vlastněných WPB Holding. Propojení nezmizelo, ani když jejich podíly v Mossacku převzala společnost Marsten & Dods Finance ltd.

V její londýnské struktuře nacházíme pro změnu Brendu Patricii Cocksedge, působící ve firmách spadajících pod WPB Holding. Angažovala se mimo jiné i přímo v kontroverzním Braxtonu.

České stopy se hemží nad londýnskou Temží

Brenda Cocksedge si ovšem nemůže stěžovat na nezájem ani ve své vlasti, deník The Guardian ji zařadil na seznam falešných papírových jednatelů, kteří pro osoby v pozadí „řídí“ několik set offshorových společností.

Příliš nepřekvapí, že dalším administrátorem v Londýně byla vedle paní Cocksedge i společnost Corporate secretaries sídlící pro změnu v Lawford House na londýnském Albert Place,  tedy v hnízdu 650 virtuálních firem.

Čeští novináři bílou budovu Lawford House s modrými okny dobře znají. Především její již legendární čtvrté patro. Sídlí v něm desítky českých a slovenských, často neprůhledných společností. Jak připomněly v roce 2011 Hospodářské noviny, čtvrtým poschodím protékály miliony z kauzy IT zakázek Lesů České republiky či případu Promopro.

Je náhoda, že se z prostředí Mossack – WPB Holding vychází tak často firmy končící jedna po druhé v kauzách spojených s korupcí a klientelismem? Přesnější odpověď možná čeká kdesi ve čtvrt milionu „českých“ dokumentů Panama Papers.

Michal Voda, Milan Eibl