Chloubu ČVUT prověřují kvůli zadání zakázky

Chloubu ČVUT prověřují kvůli zadání zakázky

Projekt ČVUT v Buštěhradě za více než 600 milionů se ocitl v hledáčku Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Právníci nevládní organizace upozorňovali na chyby již před několika lety. 

Jak zjistilo Centrum nezávislé investigace (CNI) ve spolupráci s deníkem Euro a portálem Biztweet, úřad prošetřuje podmínky soutěže na výstavbu univerzitního centra za více než půl miliardy korun z evropských dotací.

„V poslední době obdržel Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podnět týkající se zadavatele České vysoké učení technické, a to v souvislosti se zadávacím řízením „Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT Buštěhrad“. Podnět je v současné době prověřován,“ potvrzuje mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Švanda.

Podnět je prověřován od konce června. K podrobnostem šetření se úřad vyjádří až po uplynutí zákonné lhůty v případě, že by bylo ve věci zahájeno správní řízení.

Policie odmítla deníku Euro potvrdit, zda se zakázkou rovněž nezabývá. „Nesdělujeme informace k možnému prověřování, nebo vyšetřování konkrétních společností nebo osob,“ uvedla vrchní komisařka Policejního prezídia České republiky Ivana Nguyenová.

Na projekt univerzitního centra, v němž by odborníci čtyř fakult sdíleli nové metody svých oborů pro vývoj energeticky úsporných budov, získala ČVUT v roce 2011 než 672 milionů korun. Více než půl miliardy putovalo z evropských dotací, zbytkem přispěl státní rozpočet.

Na svůj projekt žádalo ČVUT původně více než 845 milionů
Na svůj projekt žádalo ČVUT původně více než 845 milionů

Výběrové řízení na stavbu za 285 milionů korun vyhrála společnost Metrostav a.s. Zakázka se nakonec na dodatečných pracích prodražila téměř o 50 milionů.

Pochybnosti spojené s tímto evropských projektem se objevily už v minulosti.  ČVUT zrušila tendr na poradce pro komunitární projekty za 3,5 milionu Kč. Po výzvě k doplnění informací zbyla v soutěži jediná společnost.

Když došlo na novou soutěž, původní nejlevnější nabídka už přihlášena nebyla. Uchazeč si stěžoval, že škola na základě jeho podrobné nabídky z prvního kola změnil podmínky tak, že by už neměl šanci na vítězství.

Právníci protikorupčního sdružení Oživení se stížností zabývali a potvrdili, že tendr je diskriminační. „Zadavatel stanovil v zadávací dokumentaci kritéria, která výrazně omezují, respektive prakticky zcela ruší jakoukoli soutěž,“ konstatovalo v říjnu 2013 sdružení.

Celý text podnětu sdružení Oživení zde

Škola řeší i další problémy se zakázkami.  V lednu uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Českému vysokému učení technickému v Praze sankci ve výši 300 tisíc korun za správní delikty, kterých se dopustilo ve čtyřech případech souvisejících se zadáváním veřejných zakázek.

miv