Detektivové ÚOOZ zablokovali v Praze pozemky za miliardy korun

Detektivové ÚOOZ zablokovali v Praze pozemky za miliardy korun

Protimafánský útvar zasahoval u parcel spojených s podezřelými restitucemi po pražském velkostatkáři

Praha – Speciální policejní útvar pro odhalování organizovaného zločinu nechal na počátku března zaplombovat pozemky o výměře téměř 37 hektarů rozkládající se na území třinácti pražských obvodů a také v jednom městě Středočeského kraje.

Vyplývá to ze zjištění Centra nezávislé investigace (CNI) – nově vzniklé platformy protikorupční organizace Naši politici, která se věnuje důkladné pátrací žurnalistice a hloubkovým analýzám.

Policie zablokovala zhruba třetinu všech pozemků, které na konci roku 2012 získala skupina lidí považovaných za restituenty po velkostatkáři Juliu Bečvářovi.

Většina parcel je podle informací CNI nyní ve vlastnictví soukromé společnosti Bečvářova a.s a jejích dceřinek. Část zablokovaných pozemků patří Zdeňku Činčerovi, pod kterého ostatní restituenti sdružili své nároky.

U jednoho z nejlukrativnějších pozemků o rozloze sedmi hektarů rozkládajícího se naproti krčské nemocnici přikročili detektivové přímo k zajištění dané parcely a zakázali jejich majitelům s ní nakládat.

Jak vyplývá z policejního usnesení, do nějž měli redaktoři CNI možnost nahlédnout, existuje totiž podezření, že zaplombované parcely jsou výnosem z trestné činnosti. Detektivové k jejich zajištění přikročili také kvůli obavám, že se současní vlastníci budou snažit zamezit jejich případnému zabavení.

„V současné době je z dosud získaných informací zřejmé, že tyto nemovitosti neměly být vůbec jejich současnému vlastníkovi převedeny,“ uvádí se ve zmíněném policejním dokumentu.

Mezi podezřelými v této kauze zatím figurují podle téže listiny úředníci Pozemkového úřadu – bývalá ředitelka Eva Benešová její předchůdce Petr Chmelík, a právník úřadu Jakub Horák. Právě ti totiž svými podpisy v minulosti stvrdili převod daných pozemků.

Škoda za miliardy

V souvislosti s touto rozsáhlou restituční kauzou se do policejního řízení podle informací CNI už vložil také stát, když se prostřednictvím Státního pozemkového úřadu (SPÚ) přihlásil jakožto poškozená strana.

Státní pozemkový úřad si plně uvědomuje závažnost tohoto případu, a proto činíme veškeré dostupné kroky s cílem plného objasnění protiprávního jednání, k němuž v minulosti došlo,“ řekla CNI mluvčí úřadu Monika Machtová. „Škoda, která mohla být státu nezákonným jednání způsobena, se v současné době nedá přesně vyčíslit. Odhadujeme, že se jedná o řády miliard korun.“

K zablokování zhruba třetiny ze všech restituovaných pozemků po Bečvářovi přistoupili detektivové na počátku března. Podle zjištění CNI jde v Praze například o parcely v Krči, Kunraticích, Strašnicích, Řeporyjích, Podolí, Kolovratech, ve Středočeském kraji pak o pozemky v Berouně.

Z celkové rozlohy více než 36 hektarů zablokovaných parcel patří 3,8 hektaru bývalému členovi vedení Universal Banky Zdeňku Činčerovi. O dalších necelého půl hektaru zablokovaných pozemků se dělí ještě s jinými vlastníky. Zbylých 32,5 hektaru patří společnosti Bečvářova, a.s. a jejím dceřiným společnostem Bečvářova Krč a Bečvářova Kunratice.
Zdeněk Činčera je zástupcem skupiny restituentů po velkostatkáři Bečvářovi. V prosinci roku 2012 na něj byly přepsány pozemky o rozloze více než jednoho kilometru čtvereční. Většinu z nich ještě ten samý den prodal společnosti Bečvářova, a.s.
Patří mezi ně například již zmíněné pozemky naproti Thomayerově nemocnici, jejichž odhadovaná hodnota přesahuje jednu miliardu. Další takový pozemek se nachází v Hájku u Uhříněvsi a rozkládá se na monstrózních více než 28 hektarech, nebo parcela přímo u rybníku Šeberák o rozloze téměř 4,5 hektaru.

Výčet pozemků, které má policie v hledáčku, ale nemusí být konečný, protože řadu z původně restituovaných pozemků policie zatím nezaplombovala. Jde například o již zmíněné rozlehlé parcely v Hájku u Uhříněvsi, v Kolíně či Nymburce.

Sousedka bez nároku

Kromě policie se do případu podezřelých restitucí po velkostatkáři Bečvářovi vložilo také ministerstvo zemědělství. To už zrušilo dvě rozhodnutí bývalého Pozemkového úřadu v Praze o vydání pozemků.

Rozhodnutí Ministerstva zemědělství bylo potvrzeno Městským soudem v Praze,“ řekl CNI mluvčí resortu Hynek Jordán. „V současné době je podána kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu právním zástupcem Emílie Bednářové (pozn.red.: jedna z restituentek) JUDr. Honzíkem.“

Soud se bude muset také zabývat žalobou, kterou právník Daniel Honzík podal proti rozhodnutí Státního pozemkového úřadu (SPÚ) o tom, že Emília Bednářová není vlastníkem pozemků.  Jiný soud totiž již dříve zjistil, že ačkoliv ji v minulosti byly vydány pozemky, na restituce neměla ze zákona nikdy nárok. Ukázalo se totiž, že nebyla statkářovou příbuznou, ale pouze jeho sousedkou.

Eliška Bártová, Vojtěch Srnka

Související článek CNI: Pozemky za miliardy z podezřelých restitucí. Stopy vedou k lidem okolo Syneru

Podrobná studie CNI:  „Ztracená země“ – případová studie k článkům kauzy restituovaných pozemků