V Dánsku byla zneužita identita Češky k získání vládních dotací

V Dánsku byla zneužita identita Češky k získání vládních dotací

Desítky lidí zároveň studovaly na neexistující škole v Praze. Vyplynulo to ze společného pátrání CNI a dánského televizního pořadu Operation X

 

Praha/Kodaň – Když osmadvacetiletá Aneta P. začala před dvěma lety studovat na České zemědělské univerzitě v Praze, netušila, že v té samé době v Dánsku vypisuje soukromá firma její jméno a rodné číslo do formuláře pro získání státní dotace ve výši téměř 1,4 milionů korun.

„Jsem z toho v šoku, to není možné,“ reagovala s neskrývaným údivem Aneta, když jí redaktorka CNI ukazála dánský dokument s jejími údaji.

Dánská firma 24Native zneužila identity Anety v rámci tamního sociálního programu Job Rotation, který umožňuje soukromým firmám vyslat na rok své zaměstnance na dovzdělání a mezitím za veřejné peníze zaměstnat na jeho místo někoho z řad lidí bez práce.

V oficiálním formuláři z roku 2013, který má CNI k dispozici, firma 24Native uvádí, že Aneta P. je zaměstnankyní této firmy a že bude rok studovat v Marcus Evans Academy v Praze, zatímco na její pracovní místo dočasně nastoupí nezaměstnaná Dánka. Díky této „rotaci“ získala firma státní dotaci a zdarma na rok nového zaměstnance.

Jenže CNI se podařilo Anetu vypátrat a po rozhovoru s ní vyšlo najevo, že údaje v žádosti o dotaci nebyly pravdivé. Aneta nikdy ve firmě 24Native nepracovala, a nikdy ve zmíněné akademii nestudovala. Ba co víc – tato škola vůbec neexistuje.

Studium, což je podmínka pro získání dotace, na neexistující škole uvedla 24Native také u dalších 66 žádostí o dotace.

Vyplývá to ze společného pátrání dánského televizního pořadu Operation X a českého Centra nezávislé investigace (CNI).

Případ už začala vyšetřovat dánská policie.

Ilegální způsob

Současně s CNI o případu informovala ve středu večer také dánská TV2 v reportáži investigativního pořadu Operation X.

V Dánsku vyvolal případ velký rozruch. Ke kauze se již vyjádřil mimo jiné i dánský ministr práce. „Nikdo nemůže být přesvědčen, že ten systém má takto fungovat,“ uvedl ministr Henrik Dam Kristensen. „Takový způsob je ve skutečnosti ilegální.“

Podle informací redaktorů Operation X inkasovala firma 24Native a další dvě s ní spojené společnosti ze zmíněného dotačního programu dosud celkem zhruba 4,7 milionů EUR (pozn.red. zhruba 132 milion Kč). Podle dánské TV2 firmy zneužívají sociální systém určený k pomoci nezaměstnaným k tomu, aby získali bezplatnou pracovní sílu.

„Je to velmi nešťastný případ, kdy některé dánské společnosti zneužily pravidel programu „Job rotation“,“ potvrdil CNI Jacob Eberholst, ředitel Správy zaměstnanosti a integrace na magistrátu Kodaně „Jakmile jsem se dozvěděl o tomto problému, aktivně a rozhodně jsme začali činit kroky k nápravě.“

Dánské úřady poté, co byly informovány o tomto případu, změnily pravidla pro poskytování dotací z programu Job Rotation. Nově už nepřidělí dotaci nikomu, kdo v žádosti uvede jako svého zaměstnance osobu ze zahraničí.

Firma 24Native na sebe krátce poté, co byla kvůli této kauze kontaktována, vyhlásila konkurz.

Cesta Anetiny identity

K získání bezplatné pracovní síly z řad nezaměstnaných měla zřejmě posloužit i již zmíněná Aneta, jejíž údaje firma zneužila v žádosti o dotaci. IMG_3415

Případ s ukradenou identitou Anetu natolik vyděsil, že se bojí dalšího možného zneužití a nechce proto zveřejnit v českých médiích celé své jméno a tvář. CNI její přání respektuje a proto uvádíme pouze iniciály jejího příjmení, její totožnost ovšem redakce zná.

„Nikdy jsem ve firmě 24Native nepracovala, nikdy jsem nestudovala na Marcus Evans Academy, nikdy jsem nebyla v Dánsku, natož abych od nich dostala nějaké peníze….,“ uvedla Aneta v reakci na zjištění, že jejích osobních údajů využila firma na dánském formuláři k získání dotace.

Při rozhovoru s CNI si Aneta vzpomněla, že když si coby čerstvá studentka České zemědělské univerzity sháněla brigádu, byla mimo jiné na pohovoru ve firmě FairPeople v Praze – kterou vlastní stejná společnost jako dánskou firmu 24Native – Junger&Co.

„Reagovala jsem na nabídku brigády roznášet reklamu na nějakou jejich aplikaci,“ říká dnes Aneta. „Vím, že jsem tam vyplňovala dotazník s osobními údaji. Tu práci jsem ale nakonec nevzala, protože jsem si našla lépe placenou brigádu.“

Údaje o Anetě ale ve firmě zůstaly a s největší pravděpodobností putovaly do Dánska.

Zeptejte se Davida…

Telemarketingová firma FairPeople, kde se Aneta ucházela o brigádu, má dánského majitele ale sídlí kousek od Václavského náměstí v Praze, kde provozuje call centrum. Před místností s desítkou telefonujících mladých lidí se mísí ruština s češtinou a dalšími jazyky, šatně dominuje cedule s logem společnosti 24Native.

„Nevím, o čem mluvíte,“ reaguje jednatelka firmy FairPeople Julia Kuzauleva, se kterou Aneta v minulosti jednala o brigádě, na dotaz, zda poskytli Anetiny údaje firmě 24Native. „O tomhle nic nevím. Musíte se zeptat Davida (pozn.red.: David Junge, majitel firmy 24Native, a zakladatel FairPeople).“

Šatna ve firmě FairPeople
Šatna ve firmě FairPeople

Majitel dánské firmy 24Native David Junge v emailovém rozhovoru s CNI případ bagatelizuje s tím, že šlo pouze o „chybu,“ která byla napravena. „Je nám líto, že s rodným číslem Anety P. nebylo nakládáno správně, ale nebylo zneužito,“ konstatoval Junge s tím, že dotační suma byla upravena. Kodaňský magistrát však toto tvrzení odmítl s tím, že Jungově firma byla vyplacena dotace v plné výši a částka nebyla nijak upravena.

Za chybu označil Junge zároveň i skutečnost, že na Anetině žádosti o dotaci stejně jako na desítkách dalších byla uvedena škola, která neexistuje.

„Vzhledem k administrativní chybě byly tři týmy přiděleny do Marcus Evans,“ připustil, ale briskně dodal, že „všichni byli posláni na jiný výcvik.“

Onen „jiný výcvik“ měli údajně absolvovat v pražské Aretas Academy. Jenže i toto vysvětlení má vážné trhliny. Tato firma, která mimochodem není akreditována jako vzdělávací zařízení, totiž vznikla až letos v únoru. Tedy dva roky poté, co v ní měli zmínění zaměstnanci údajně studovat.

Onu vzdělávací instituci navíc pořídila již zmíněná Julia Kuzualeva – ředitelka Jungovy firmy FairPeople, s níž sdílí také stejné kanceláře v Praze.

Minimálně v případě Anety je navíc zřejmé, že Jungeho tvrzení není pravdivé – Aneta kromě toho, že ve firmě nikdy nepracovala, nikdy neprošla žádným školením ani v Marcus Evans ani v Aretas Academy.

Aneta je proto nyní odhodlána bránit se proti zneužití své identity právní cestou. „Hovořila jsem již s právníkem. Určitě podám na firmu 24Native trestní oznámení,“ řekla CNI Aneta.

Neexistující akademie

CNI společně s dánskými reportéry navštívilo také sídlo společnosti, kterou firma 24Native uvedla v desítkách žádostí o dotaci, jako místo, kde jsou jejich zaměstnanci po jeden rok vzděláváni. A díky tomu státní dotaci mohli získat.

Tady v Praze měli údajně zaměstnanci 24Native studovat. Jenže nestudovali...
Tady v Praze měli údajně zaměstnanci 24Native studovat. Jenže nestudovali…

V sídle firmy Marcus Evans v Praze na náměstí I. P. Pavlova vyvolala naše návštěva a dotaz na roční kurzy velké překvapení. „Tady žádná škola ani akademie nikdy nebyla, Marcus Evans je normální firma s kanceláří,“ s tímto komentářem nás uvedla recepční do budovy.

Obdobné reakce nás čekala také v samotné kanceláři firmy Marcus Evans. „Ano, jste tu správně, je to správná adresa,“ potvrzuje údaje uvedené na dánské žádosti o dotace, Victoria Kiryushycheva, finanční kontrolorka Marcus Evans. „ Ale my žádnou akademii neprovozujeme, ani jsme tady nikdy nepořádali žádná roční školení.“

Paní Kiryushycheva nám následně ukazuje celou kancelář, kde sedí zhruba třicet lidí u počítačů se sluchátky na uších. „My pořádáme pouze krátká několikadenní školení, jinak tady máme tým lidí, kteří normálně pracují v našem call centru,“ popisuje Kiryushycheva. „Rozhodně to je zvláštní, že použili jméno naší firmy. Já o tom nic nevím.“

Linka Kodaň-Praha

Za dánskou firmou 24Native, která zneužila identitu Anety a uvedla na žádostech jméno neexistující školy, stojí podnikatel David Junge, jehož firma Junge&Co vlastní další společnosti nejen v Dánsku, ale také v Čechách.

V Praze stojí za třemi firmami, za již zmíněnou FairPeople, která provozuje call centrum, patří mu také společnost Restaurant 2 Night provozující rezervační systém a firma Methodica Capital. Jak si dané firmy vedou není zřejmé, účetní závěrky nepředkládají a pokud ano, tak nevyplněné.

V české metropoli podniká také Davidův bratr Andreas, který má v Praze uvedeno trvalé bydliště. S Davidem vlastní firmu Methodica Capital a zároveň mu patří také společnost PayCheck, kde je jednatelkou opět Julia Kuzualeva ze společnosti FairPeople.

Eliška Bártová