Zneužili její identity. Teď se cítí bezradná a má strach

Zneužili její identity. Teď se cítí bezradná a má strach

Studentka Aneta, reaguje v exkluzivním rozhovoru pro CNI na zneužití osobních údajů a vysvětluje, proč se teď bojí do Dánska

Praha – Na sjednanou schůzku do restaurace přichází Aneta společně se svým přítelem. Obavy drobné mírně vyhlížející tmavovlásky jsou na místě. Do telefonu jsme totiž této studentce sdělili, že někdo zřejmě zneužil její identity, a my si chceme informace ověřit.

Jak CNI společně s dánským televizním pořadem Operation X zjistilo, dánská firma 24Native zneužila identity Anety k získání vládní dotace ve výši zhruba 1,4 milionů českých korun.

CNI se podařilo Anetu vypátrat a kontaktovat jí. S žádostí o rozhovor i přes prvotní nejistotu nakonec souhlasila.

Poprvé jsme se s Anetou setkali společně s reportérem Operation X Mortenem Spiegelhauem letos v únoru v pražské restauraci. Následně poskytla Aneta ještě další rozhovor CNI tento týden, abychom jí mohli položit doplňující otázky vyvstalé v průběhu našeho pátrání.

Hned na počátku našeho prvního setkání se ujišťujeme, že údaje uvedené v dánském formuláři pro vyplacení dotace jsou skutečně její.

„Ano, toto je mé jméno a ano, toto je moje rodné číslo,“ potvrzuje po nahlédnutí do dokumentu Aneta a nevěřícně kroutí hlavou. „Ale jak se to tam mohlo dostat, jak je získali?“

Aneta je očividně z informace rozčarovaná. Když se setkáváme znovu po téměř třech měsících, znepokojení v ní stále přetrvává. I proto se rozhodla řešit celý případ za pomoci právníka. „Chci podat trestní oznámení,“ řekla CNI Aneta.

Nyní Vám přinášíme celý rozhovor s touto osmadvacetiletou studentkou. Kvůli jejím obavám respektuje redakce CNI její přání a nezveřejňuje celé jméno ani její tvář (v dánské televizi je ovšem její identita patrná – pozn. red.)

Ne, ne, ne

CNI/TV2: V tomto dokumentu (ukazujeme Anetě dánskou žádost firmy 24Native o dotaci – pozn.red.), kde je uvedeno Vaše jméno a rodné číslo. Zároveň je zde napsáno, že jste pracovala pro dánskou firmu 24Native…

Aneta: Nikdy jsem tam nepracovala. Nikdy jsem o té firmě ani neslyšela.

Dánský dokument, na kterém jsou uvedeny Anetiny osobní údaje
Dánský dokument, na kterém jsou uvedeny Anetiny osobní údaje

Nikdy jste neslyšela o 24Native?

Ne, ne. Nikdy.

Ptáme se proto, že tady v tom dokumentu je uvedeno, že jste pracovala pro 24Native a potom jste rok studovala na Marcus Evans Academy v Praze…

To není možné. To není pravda.

Podle tohoto dokumentu jste rok studovala na Marcus Evans Academy od tohoto data do tohoto… (ukazujeme Anetě termíny jejího studia uvedené v žádosti o dotaci – pozn.red.)

Ne, ne, ne… V té době jsem začala studovat na České zemědělské univerzitě v Praze. Jsem si jistá, že pro 24Native jsem nikdy nepracovala. V daném období jsem navíc už pracovala ve firmě, kde působím dodnes.

Takže jste nikdy nedostala od žádné dánské firmy žádné peníze?

Ne, ne. Dostávám peníze jen od firmy, kde nyní pracuji.

Máte nějaké vazby na Dánsko, Kodaň?

Ne, nikdy jsem tam nebyla.

Neznáte ani žádné Dány?

Ne, ne, ne…

Jak si vysvětlujete, že se Vaše jméno a rodné číslo dostalo na tento dokument?

Nechápu to. Jsem naštvaná, jak se tohle mohlo stát?!

Díky tomu, že zneužili Vaše jméno a rodné číslo inkasovali od dánské vlády více než 1,3 milionů českých korun…

Pane jo! Já ty peníze nemám. Kéž bych je měla…

Zase ta Julie

CNI: Pamatujete si, co jste dělala v říjnu 2013 (tehdy byla žádost o dotaci datována-pozn.red.)?

Aneta: V té době jsem už měsíc studovala na České zemědělské univerzitě. Tehdy jsem si také hledala při škole

CNI: A vybavujete si, že byste byla v kontaktu s firmou FairPeople, Methodic Capital či Restaurant2Night?

Ano, byla jsem tehdy na pohovoru ve firmě FairPeople, jednala se mnou Julia Kuzualeva (Aneta následně zaslala redakci i emailovou korespondenci s Julii. Julia je zaměstnankyní 24Native-pozn.red.) Ta práce, co nabízeli, se měla týkat nějakého dotazníku, kterými bychom lidi nalákali na nějakou jejich aplikaci. Měla jsem shánět po Praze zákazníky, kteří by si ji pořídili.

CNI: Přijala jste tuto brigádu?

Ne. Získala jsem lépe placenou brigádu u jiné firmy.

CNI: Uzavřela jste s firmou FairPeople nějakou smlouvu?

Nezačala jsem tam pracovat, ani jsem s nimi neuzavřela smlouvu. Ale pamatuji si, že jsem tam vyplnila nějaký jejich dotazník s osobními údaji.

CNI: Vybavujete si, že byste tam musela napsat své rodné číslo?

Asi ano.

CNI: Jak si vysvětlujete, že se vaše osobní údaje dostaly k dánské firmě?

Musel je někdo zneužít. Jak jsem už říkala, není ani teoreticky možné, abych pro 24Native pracovala, když od poloviny října pracuji na částečný úvazek ve svém současném zaměstnání a po zbytek času chodím do školy…

CNI: Budete se bránit právní cestou?

Určitě, na sto procent chci podat trestní oznámení. Již jsem se radila s právníkem.

Strach z Dánska

CNI: Jak jste se cítila, když jste se od nás dozvěděla, že vaši identitu zneužili, navíc v zahraničí?

Cítím se bezradná, bojím se, že nemůžu jet do Dánska. Pro jistotu teď neplánuju jet do Dánska. Bojím se, k čemu všemu moje údaje ještě zneužili, aby mě tam ještě třeba nezatkli za něco, co jsem neudělala.

CNI: Opravdu se až tak bojíte?

Rozhodně, až takhle. Bála bych se tam jet. Než se zjistí, kdo komu mé údaje předal a kde všude byly využity, tak nebudu mít klid a nebudu si jistá ničím. Nechci být do něčeho zatažená.

CNI: Myslíte si, že kdybyste si více hlídala, komu sdělujte své osobní údaje, že by se toto nestalo?

Určitě jsem si to měla víc hlídat, ale já jsem nic neprovedla. Jen jsem se ucházela o práci a vyplnila dotazník, který mi předložili. Oni přeci pak ta data bez mého vědomí zneužili.

CNI: Dáváte si teď větší pozor, komu své údaje svěřujete?

To určitě…

CNI: Vlastník firmy 24NAtive, která vaše údaje zneužila, David Junge nám v rozhovoru řekl, že to byla jen administrativní chyba. Jak jeho vysvětlení vnímáte?

Tak chyba, to je teda výborné! To není žádná chyba, nýbrž zpronevěra.

 

Eliška Bártová