Grafika: Stopy dánské dotační kauzy vedou do Česka

Grafika: Stopy dánské dotační kauzy vedou do Česka

Centrum nezávislé investigace exkluzivně nabízí detailní pohled do mapy vztahů kauzy dotačních machinací, které budí rozruch v Dánsku a zasahují až do Prahy. Česko totiž hrálo ve hře o dotační miliony důležitou roli.

Dánská dotační kauza míří do Čech

V článku o zneužití identity Češky k získání vládních dotací CNI podrobně mapuje, v čem spočíval kontroverzní dotační byznys dánské společnosti 24Native. Jakou roli v případu sehrála Česká republika? V Praze sídlila fiktivní škola, do níž 24Native posílala své „studenty“. Nemalou státní dotaci 24Native získala na osobní údaje české studentky, z níž udělala svou zaměstnankyni. Češka přitom neměla o zneužití svých údajů nejmenší tušení, jak se můžete dočíst v rozhovoru, který nám poskytla. V dotačních žádostech firmy figurují i další česká jména. CNI přináší přehlednou grafiku a další informace o podnikání dánských společností v České republice. Ukazuje také pravděpodobnou cestu, kterou se až do Dánska dostala ukradená identita Anety P.

Grafika 1: Jak se získávají dotace

Dp

Zneužili údaje „Féroví lidé s.r.o.“?

Hlavní hráč kauzy, dánská společnost 24Native je dceřinou společností dánské firmy Junge&CO apS, která působí také v České republice. Respektive ovládá několik firem, které stojí okolo podnikatelských aktivit Andrease Jungeho a Davida Jungeho, sourozenců a obchodních partnerů. Podnikatelská paleta obou bratrů je široká, věnují se telemarketingu, školení prodejců, provozují call centrum. „Jungerovskými“ společnostmi sídlícími v Praze jsou Methodica Capital s.r.o., Restaurant 2 Nights s.r.o., Paycheck s.r.o., nechybí ani společnost se zajímavým názvem FairPeople s.r.o. Právě u této firma česká studentka Aneta P. absolvovala pracovní pohovor, když hledala brigádu. Firmě se otevřela cesta k osobním údajům, které následně využila sesterská dánská společnost pro neoprávněnou dotaci.

Grafika č.2: Dánské firmy v České republice

VIS_Dánové-1432231677592

Na konci řetězce „školy“, které nikdy školami nebyly

A ještě dvě jména firem patří do příběhu fiktivního studia a ukradené identity. Jde o společnosti Marcus Evans Academy a ARETAS academy. Společnost 24Native nejprve v dotačních žádostech tvrdila, že její zaměstnanci studují na pražské Marcus Evans Academy. V Praze působí stejnojmenná společnost, která ale školou nikdy nebyla, ani nepořádla žádné roční kurzy. 24Native následně obrátil a napravil „omyl“. Studenti studovali v ARETAS academy. Tu vlastní podnikatelka Yulia Kuzauleva, shodou okolností jednatelka hned dvou společností Davida Jungeho. Studenti prý studovali v ARETAS akademii, ačkoliv není akreditována jako vzdělávací zařízení, a vznikla až v únoru 2015. Tedy dva roky poté, co v ní měli zmínění zaměstnanci údajně studovat.

Milan Eibl, Michal Voda