Bývalý europoslanec ČSSD Dušek je obviněn z přijetí úplatku. Hrozí mu 12 let

Bývalý europoslanec ČSSD Dušek je obviněn z přijetí úplatku. Hrozí mu 12 let

Záhy poté, co byl bývalý europoslanec Robert Dušek obviněn, začal převádět svůj majetek na manželku Barboru. Vyplývá to ze zjištění CNI. (na fotce R. Dušek s manželkou. Zdroj: FB Barbory Duškové)

Liberec – Vysoce postavený člen ČSSD a bývalý europoslanec Robert Dušek byl policií obviněn na počátku června. Dosud však nebylo zřejmé, z jakého trestného činu je stíhán. CNI se nyní podařilo zjistit, že Dušek je protikorupční policií viněn z přijímání úplatku.

Stejnou trestní kvalifikaci si vyslechl i Duškův stranický kolega Martin Sepp, z přijetí úplatku jsou obviněni ve spolupachatelství. Oběma tak hrozí trest odnětí svobody v rozmezí od 5 do 12 let.

Úplatek měli přijmout v souvislosti s evropskými dotacemi na projekt lázní v Chrastavě Dům pohoda a na dva další související projekty. Spolu se členy ČSSD Duškem a Seppem jsou v tomto případu korupce obviněni ještě další tři lidé. Jejichž totožnost se podařilo CNI vypátrat.

Kromě libereckého podnikatele Jana Imlaufa, je stíhán další člen sociální demokracie – již dříve odsouzený v souvislosti se zabitím Filipa Venclíka, předseda místní organizace ČSSD Liberec 12 – Pavlovice Petr Skála. Stíhána je také kamarádka Duškovy ženy Simona Lepešková. Tu policie viní z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, s trestní sazbou až pěti lety odnětí svobody.

Podle policie měl úplatek spočívat mimo jiné v tom, že podnikatel Imlauf prodal pod cenou ubytovnu a okolní pozemky v Liberci Skálovi a Lepeškové. Existuje však podezření, že mohli údajně být pouze bílými koňmi, kteří mají zastřít údajně reálného vlastníka – Roberta Duška.

Budovu ubytovny prodal Imlauf za cenu malého bytu – 1,3 milionů korun. Okolní pozemky pak prodal Skálovi za 349 tisíc korun, ten je následně prodal Lepeškové za cenu o téměř 150 tisíc korun nižší. Článek o podezřelé transakci NALEZNETE ZDE.

Docela sranda

Jan Imlauf
Jan Imlauf přišel v exekuci o všechno, teď pracuje na bagru

Dušek se k novým okolnostem a policejnímu obvinění odmítl vyjádřit. Podnikatele Imlaufa se CNI podařilo zastihnout v montérkách v kanceláři umístěné jen pár metrů od inkriminované ubytovny, která je nyní pro policii jedním z důkazů korupce.

„Nabízeli jsme ji za 8, pak za 6 a nakonec za 4 miliony na inzertních webech, ale nikdo to nechtěl,“ řekl CNI podnikatel Imlauf. „V té době jsem už byl v insolvenci a neměl jsem na výplaty, tak jsem byl rád, že mi někdo nabídl alespoň to (míněno 1,3 milionu od Skály/Lepeškové – pozn.red.).“

Sám Imlauf se cítí v této kauze nevinen. „Nevěděl jsem, že to kupují pro Duška, žádný úplatek jsem mu nedal,“ říká zatímco se vrací na staveniště bagrovat. „Lepeškovou jsem nikdy neviděl, Skála za mnou přišel s její plnou mocí a vyjednával za ní.“ Podnikatel Imlauf, který zároveň čelí rozsáhlé exekuci, je obviněn také ze zneužití evropských dotací.

Jeho slova o plné moci v tomto případu ale potvrzuje dokument přiložený ke kupní smlouvě, kterou má CNI a spolupracující Krajské protikorupční pracoviště (KPKP) k dispozici. Lepešková skutečně Skálu zmocnila k jednání.

„Je to velmi čerstvá věc, nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedl Skála v telefonickém rozhovoru pro CNI. „Ani jsem to obvinění pořádně nečetl, mě to ani nezajímá. Ani nevím, o co šlo v těch kauzách. Předal jsem to právníkům, ať se tím perou. Považuji to za velký omyl a docela srandu.“

Skála, jenž je předsedou místní organizace ČSSD v Liberci – Pavlovicích, zároveň konstatoval, že nemá v úmyslu ze své stranické funkce odstupovat. „Nebudu se vzdávat funkce. Na obviněné je potřeba koukat jako na nevinné,“ řekl. Proč pozemky pod ubytovnou přeprodal právě Lepeškové, proč ji zastupoval a kdo jej s ní seznámil, odmítl vysvětlit: „To už je jiná otázka… Každopádně, když se ubytovna kupovala, bylo to jen buňkoviště pro dělníky.“

Dům pro Barboru

Dům Roberta Duška
Dům Roberta Duška na okraji Liberce

Robert Dušek, bývalý europoslanec a bývalý člen předsednictva ČSSD se sice k obvinění odmítl vyjádřit, ale CNI se podařilo zjistit, že sám je v posledních dnech velmi aktivní. Na počátku tohoto týdne se pokusil převést svůj nový luxusní dům na okraji Liberce na svoji současnou manželku.

Žádost na katastr nemovitostí o převod vlastnictví vložil jen pár dní poté, co jej policie obvinila z přijetí úplatku. V dokumentu uloženém na katastru je Robert Dušek veden jako převodce a jeho žena Barbora jako nabyvatelka.

„Jde o smlouvu o rozšíření vlastnictví na společné jmění manželů. Majiteli domu budou nyní oba manželé,“ reagoval Dušek v zaslané sms zprávě. Proč však k převodu přistoupil až nyní – čtyři roky po svatbě a jen pár dní poté, co jej policie začala stíhat, neobjasnil.

Dušek vlastní kromě luxusní vily podle zjištění CNI ještě další dvě nemovitosti. V Jizerských horách koupil Dušek jen pár metrů od rozhledny Bramberk zkrachovalou rekreační chatu „Krásný“ a opodál stojící objekt „Myslivecká chata.“

Další z obviněných Lepeškovou, která působila jako manažerka pražského butiku Pařížská 18, se nepodařilo CNI zastihnout. Nicméně právě Lepešková byla Duškovým na svatbě za svědkyni a s Duškovou manželkou je ve velmi přátelském vztahu.

 

Eliška Bártová