Podezřelé bydlení ministra Mládka: byt 5+kk od firmy z daňového ráje

Podezřelé bydlení ministra Mládka: byt 5+kk od firmy z daňového ráje

Podle zjištění CNI koupil ministr Jan Mládek (ČSSD) luxusní byt o rozloze 121,5 m2 přesně v den, kdy skončil ve funkci ministra zemědělství. Od neprůhledné firmy ovládané anonymně z britských Panenských ostrovů. (na fotografii Jan Mládek, zdroj: web ČSSD)

Praha -V době, kdy Sobotkova vláda schválila zákon o prokazování původu majetku, vychází na základě zjištění CNI najevo, že jeden z klíčových ministrů a premiérův stranický kolega Jan Mládek (ČSSD) koupil v minulosti luxusní byt s pozemkem v Praze od neprůhledné firmy, jejíž stopa končí v daňovém ráji.

Podle informací CNI si Mládek s manželkou pořídil v roce 2006 byt s mezonetem a terasou o rozloze 121,5m2 a pozemkem 359m2 ve vnitrobloku pod parkem Parukářka za 7,9 milionů korun od firmy Leonardo Investment.

Tuto společnost v době transakce většinově vlastnila firma Hurley Management z daňového ráje na Britských Panenských ostrovech. Přičemž prokuristou této offshorové společnosti byla nechvalně známá panamská Mossack Fonseca, jejíchž služeb využívali podle zahraničních médií mimo jiných i světoví diktátoři.

Zajímavé je také načasování transakce. Smlouvu s neprůhlednou společností totiž Mládek uzavřel přesně v ten samý den, kdy v roce 2006 skončil ve funkci ministra zemědělství.

Vzhledem k anonymitě společnosti, nelze zjistit, od koho nemovitost skutečně pořídil, zda peníze opravdu zaplatil, či zda dodnes nemůže být někomu za tento obchod zavázán. Či zda v situaci, kdy prosazuje zásadní změny jako například prolomení těžebních limitů, není ve střetu zájmů.

Redaktoři CNI chtěli ministra Mládka se svým zjištění konfrontovat a požádat ho o vysvětlení. Sjednanou schůzku ale ministr zrušil hodinu před jejím konáním, poté, co se dozvěděl, na jaké téma bude rozhovor probíhat. Otázky si nechal zaslat emailem.

„Mohu pouze konstatovat, že mám svědomí zcela čisté, rozhodně nejsem ve střetu zájmů,“ uvedl v emailové odpovědi CNI ministr Mládek. „Spojujete nespojitelné!“

Celý rozhovor s ministrem Mládkem si můžete přečíst ZDE.

Správné načasování?

O tom, že ministr Mládek vlastní byt na pražském Žižkově v Jeseniově ulici, veřejnost dosud nevěděla. Ministr se totiž k této adrese oficiálně nehlásí. Jak na svém webu, tak na portálu ČSSD uvádí jako své bydliště jižní Čechy. Pražskou adresu nelze dohledat ani u ministrova jména v obchodním rejstříku.

11016776_849901508423809_1191532478_n
Terasovitý dům pod parkem Parukářka, kde ministr Mládek vlastní byt s mezonetem a terasou

Jak zjistilo CNI, uhradil  ministr Mládek s manželkou 7,9 milionů korun za byt ve třech splátkách – 100 tisíc korun zaplatil při rezervaci, 3.4 milionů pak uhradil z vlastních zdrojů během pěti dnů od uzavření smlouvy. Zbývajících 4,5 milionu měl podle dokumentu splatit hypotečním úvěrem do 15 dnů po podání návrhu na vklad do katastru. Vyplývá to z dokumentu, který má redakce k dispozici.

„Koupil jsem byt spolu s manželkou. Peníze jsme vydělali prací. Vše je zdokladováno a jsem schopen vše řádně doložit,“ konstatoval v emailové odpovědi ministr Mládek.

Smlouvu o koupi podepsal Mládek s manželkou u stejné advokátky, která zastupovala na základě plné moci také offshorovou neprůhlednou firmu z Panenských ostrovů Hurley Management.

Pochybnosti vzbuzuje nejen samotná transakce, ale také její načasování – k podpisu smlouvy totiž podle zjištění CNI došlo přesně v den, kdy Mládek v roce 2006 skončil na postu ministra zemědělství, ačkoliv byt si zarezervoval ještě v době svého ministrování.

„Podpisy smluv neměly nic společného s mojí pozicí, na nic jsem nečekal, podepisovali jsme, jakmile bylo připraveno financování,“ nabízí vysvětlení ministr Mládek. „Využili jsme možnost koupit si byt se zahrádkou. Těch je na Žižkově málo.“

Byt manželé koupili jen pár měsíců poté, co ministr Mládek v médiích tvrdil, že má podepsanou nájemní smlouvu na 20 let na jiný byt s vlivným advokátem Miroslavem Janstou, v němž měl bydlet až do roku 2024. „Přestěhovat se není snadné, zvlášť, když máte děti,“ vysvětloval tehdy Mládek. Jak se nyní ale ukazuje, tři měsíce nato podepsal rezervační smlouvu na nový byt.

„Manželka našla ve stejné ulici byt s předzahrádkou, tomu nešlo odolat. Neplánovali jsme žít celý život v pronájmu,“ reaguje ministr Mládek, jenž je v domě nyní místopředsedou výboru Společenství vlastníků.

Překlopeno do ráje

LI-MF
Dokument dokládající angažmá firmy Mossack Fonseca ve společnosti Hurley Management

Firma Leonardo Investment, od které byt koupil, vznikla v roce 1998. Až do roku 2003 ji vlastnili dva Italové, poté přešla do vlastnictví Brita Jamese Roberta Hamiltona Buchanana, který podle britského obchodního rejstříku firguroval ve více než dvaceti dalších společnostech.

Půl roku před Mládkovou transakcí ale získala ve firmě většinový – 90%, podíl společnost z britského daňového ráje Hurley Management, jejíž vlastník je nedohledatelný. Z dostupného dokumentu je sice patrné, že dvě akcie firmy vlastní dvě britské společnosti, ovšem kdo je vlastníkem zbývající 48 tisíc kusů akcií uvedeno není.

Není bez zajímavosti, že prokuristou této firmy byla panamská společnost Mossack Fonseca, kontroverzní zřizovatel fiktivních společností. Ta také zmocnila Brita Buchanan k jejímu zastupování. Služeb Mossack Fonseca využíval podle zahraničního tisku v minulosti například libyjský diktátor Muammar Kaddáfí či Robert Mugabe.

Ministr Mládek se podle svých slov o vlastnictví firmy zajímal, ale o angažmá společnosti Mossack Fonseca prý nevěděl.

„Zajímal jsem se o majitele (firmy Leonardo Investment – pozn.red.) a mluvil s Jamesem Robertem Hamiltonem Buchanenem, který byl majitelem firmy do 11. ledna 2006,“ napsal v emailové odpovědi ministr. „Ten mi vysvětlil, že překlopil svůj vlastnický podíl do HURLEY MANAGEMNT LIMITED, aby měl lepší pozici. To jsem považoval za dostačující a dále jsem věc nezkoumal.“

„Majetek i obchodní transakce politiků by měly vždy transparentní, aby měla veřejnost jistotu, že se ve svých funkcích nedostávají do střetu zájmů. Obchod s anonymní společností za transparentní rozhodně označit nelze,“ reaguje Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, který pátrání CNI podpořil.

Fiktivní vlastník

Deset procent ve společnosti, od které Mládek byt koupil, v době transakce vlastnil také Čech Jan Dvořák z Chomutova, jenž v minulosti působil ve 28 jiných firmách. CNI se jej podařilo kontaktovat.

„Hurley Management, to slyším prvně, to mi nic neříká,“ reagoval Dvořák na otázku CNI, zda ví, kdo byl skutečným majitele společnosti, ve které podle obchodního rejstříku držel podíl. „Leonardo Investment to mi něco říká, tam jsem měl kdysi nějaký podíl, ale mé působení tam bylo jen formální. Požádal mě pan Buchanan, jestli bych jim tam nedržel minoritní podíl, protože už nemohli vlastnit firmy v Česku kvůli řetězení. Nikdy jsem tam ale nic nevykonával.“

MLáDEK obrázky
Grafické znázornění Mládkovy transakce a propojení firem

Podle Dvořáka jeho účetní firma tehdy zpracovávala účetnictví pro Leonardo Investment, proto právě jeho požádali o tuto „krycí“ službu. Na prodej bytu za 8 milionů tehdejšímu ministrovi si ale nevzpomíná. „Asi bychom to měli v účetnictví, kdyby k tomu došlo,“ konstatoval Dvořák. „Ale to už si nevybavuju, je to dávno.“

Společnost Leonardo Investment skončila před dvěma lety v likvidaci.

Že by nyní ministr Mládek odkryl skutečného vlastníka, kterému zaplatil téměř osm milionů korun, o tom neuvažuje. „To, co po mne chcete, jsem nemohl udělat jako občan ČR, dokonce ani dnes jako ministr. To by snad mohla nějaká tajná služba a ty já neřídím,“ uvedl. „Zároveň se mi ani dnes v roce 2015 nepodařilo veřejně dohledat informace o tom, že by společnost Hurley Managemet byla zakládaná společností Mossack Fonseca.“ (dokumenty o angažmá firmy Mossack Fonseca má CNI k dispozici – pozn. red.)

Mládkův Žižkov

Není to poprvé, co ministr Mládek musí vysvtělovat své realitní obchody. V minulosti zprostředkoval prodej domu taktéž na Žižkově firmě Taluta vlastněné švýcarskou společností Epirius, o které se také veřejnost nikdy nedozvěděla, komu patří.

Posléze musel vysvětlovat také své bydlení u vlivného advokáta Miroslava Jansty. Mládek to tehdy vysvětloval tím, že si bydlení u Jansty pronajal ještě před tím, než nastoupil do funkce a smlouvu má na dvacet let, do roku 2014. Jak ale nyní zjistilo CNI, o pár měsíců později Mládek uzavřel smlouvu na koupi nového bytu jen o pár vchodů dál.

Eliška Bártová, Vojtěch Srnka

Pátrání CNI podpořil Nadační fond proti korupci