Vlastníka nemůžu dohledat ani jako ministr, říká Mládek ke kauze bytu

Vlastníka nemůžu dohledat ani jako ministr, říká Mládek ke kauze bytu

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) reaguje v rozhovoru na zjištění CNI, že si koupil byt od neprůhledné firmy vlastněné z daňového ráje.

Praha -Centrum nezávislé investigace přineslo v době, kdy vláda schválila zákon o prokazování původu majetku, informaci, že jeden z jejích klíčových členů ministr průmyslu Jan Mládek si v minulosti pořídil byt od neprůhledné společnosti vlastněné z daňového ráje na Britských Panenských ostrovech.

Byt s mezonetem a terasou o rozloze 121,5m2 a pozemkem 349m2 ve vnitrobloku pod pražským parkem Parukářka si Mládek s manželkou koupili za 7,9 milionů korun přesně v týž den, kdy Mládek v roce 2006 skončil ve funkci ministra zemědělství.

Celý článek o podezřelé transakci naleznete ZDE.

Redaktoři CNI chtěli ministra Mládka se svým zjištění konfrontovat a požádat ho o vysvětlení. Sjednanou schůzku ale ministr zrušil hodinu před jejím konáním, poté, co se dozvěděl, na jaké téma bude rozhovor probíhat.

„Velice se Vám omlouvám, ale musíme kvůli akutním pracovním povinostem pana ministra dnešní rozhovor zrušit,“ vzkázal Mládkův mluvčí František Kotrba poté, co jej šéfredaktorka CNI informovala o tématu schůzky. Otázky si ministr nechal zaslat emailem.

Zde Vám přinášíme ministrovy odpovědi v plném znění.

Nešlo odolat

CNI: V roce 2006 jste s manželkou koupil byt v Jeseniově 8 v Praze 3. Proč jste jej koupili, když jste tři měsíce před touto transakcí v médiích tvrdil, že máte uzavřenou podnájemní smlouvu s Miroslavem Janstou na pronájem jiného bytu na 20let?

Manželka našla ve stejné ulici byt s předzahrádkou, tomu nešlo odolat. Neplánovali jsme žít celý život v pronájmu.

CNI: K podpisu rezervační smlouvy na daný byt došlo ještě v době, kdy jste byl ministrem, smlouvu jste ale podepsal až v den, co jste ve funkci ministra skončil. Proč jste s podpisem kontraktu čekal, až nebudete ve funkci ministra?

MLáDEK obrázky
Grafické znázornění Mládkovy transakce s bytem

Podpisy smluv neměly nic společného s mojí pozicí, na nic jsem nečekal, podepisovali jsme, jakmile bylo připraveno financování. Využili jsme možnost koupit si byt se zahrádkou. Těch je na Žižkově málo.

CNI: Za byt jste zaplatil hned 3,4 milionů korun. Jak jste tuto částku vydělal?

Koupil jsem byt spolu s manželkou. Peníze jsme vydělali prací. Vše je zdokladováno a jsem schopen vše řádně doložit.

CNI: Zbytek celkové sumy jste údajně platil formou hypotečního úvěru, už v roce 2013 jste ale uvedl, že žádné závazky nemáte. Jak se Vám podařilo tak rychle splatit 4,5 milionu korun?

Nebylo to rychle, trvalo asi 6 let a v té době jsem neměl žádnou politickou funkci, ale působil jsem v soukromém sektoru.

CNI: Máte doklady o tom, že jste částku skutečně zaplatil?

Samozřejmě, šlo to skrze hypotéku a poté přes stavební spoření, kam jsem to překlopil.

Překlopeno do ráje

CNI: Firma Leonardo Investment, od které jste byt kupoval má skrytého vlastníka za offshorovou firmu z Britských Panenských ostrovů Hurley Management, kterou založila nechvalně známa společnost Mossack Fonseca, jejíchž služby využívali ke krytí světoví diktátoři. Nevnímáte jako problematické, že jste jako ministr uzavřel smlouvu s neprůhlednou společností, u které nelze určit vlastníka?

Při koupi bytu jsme neuzavírali smlouvu s neprůhlednou společností, ale s českou společností LEONARDO INVESTMENT. Zajímal jsem se o majitele a mluvil s Jamesem Robertem Hamiltonem Buchanenem, který byl majitelem firmy do 11. ledna 2006. Ten mi vysvětlil, že překlopil svůj vlastnický podíl do HURLEY MANAGEMENT LIMITED, aby měl lepší pozici. To jsem považoval za dostačující a dále jsem věc nezkoumal.

CNI: Víte, či jste tehdy věděl, kdo je skutečným vlastníkem firmy, od které jste byt kupoval?

Ano, přímým vlastníkem byl LEONARDO INVESTMENT česká právnická osoba. Vlastníkem této společnosti byl pro mne pan James Robert Hamilton Buchan.

CNI: Pokud jste si to nezjišťoval – považujete za standardní a správné, aby ministr uzavíral smlouvy na tak vysoké částky s neprůhlednou firmou?

V době podpisu smlouvy jsem již nebyl ministrem a firma, s kterou jsem smlouvu uzavřel, byla průhledná.

CNI: Pokud jste vlastnictví před transakcí nezjišťoval, tak proč – to Vám bylo jedno, s kým uzavíráte obchod, komu dáte 8 miliónů korun?

Viz odpověď na otázku č. 6

CNI: Uzavřel jste smlouvu s neprůhlednou společností. Jak chcete přesvědčit veřejnost o tom, že dodnes nejste ve střetu zájmů? Zvláště s ohledem na Vaše výrazné aktivity u zásadních rozhodnutí jako je například prolomení limitů, nebo podpora exportu do Ruska, ze kterých mohou těžit konkrétní skupiny/lidé.

Zcela tendenční otázka, viz odpověď na otázku č. 6

Tajné služby neřídím

CNI: Sám jste na dotaz novinářů v roce 2013 konstatoval, že „Ano, jsem pro odkrytí vlastnických struktur akciových společností.“ Nevnímáte to jako rozpor mezi tím, co proklamujete, a jak jednáte?

Opravdu nevnímám, celý život pracuji (30 let), vlastním jenom jeden byt společně s manželkou a chalupu. Viz odpověď na otázku č. 6

CNI: Také jste v reakci na dotaz, zda nejste vydíratelný, uvedl „Ano, nebudu, protože nedělám věci, které bych nebyl schopen veřejně vysvětlit, a pokud člověk vše veřejně vysvětlí, není vydíratelný.“ Můžete tedy prosím zmíněnou transakci s bytem vysvětlit, a předložit doklad o skutečném vlastníkovi firmy Leonardo Investment (Hurley Managemet), popřípadě zajistit jeho odkrytí?

To co po mne chcete, jsem nemohl udělat jako občan ČR, dokonce ani dnes jako ministr. To by snad mohla nějaká tajná služba a ty já neřídím. Zároveň se mi ani dnes v roce 2015 nepodařilo veřejně dohledat informace o tom, že by společnost Hurley Managemet byla zakládaná společností Mossack Fonseca (dokumenty o angažmá této kontroverzní společnosti lze bez problému dohledat v českém obchodním rejstříku – pozn. red.) Mohu pouze konstatovat, že mám svědomí zcela čisté, rozhodně nejsem ve střetu zájmů. Spojujete nespojitelné!

Eliška Bártová

Pátrání CNI podpořil Nadační fond proti korupci