Případ ministrova „offshore bytu“ v přehledné grafice

Případ ministrova „offshore bytu“ v přehledné grafice

Centrum nezávislé investigace přináší přehlednou grafickou mapu vazeb, které jsou spojeny s bydlením ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Jeho raelitní aktivity směřuji k vlivnému lobbistovi Miroslavu Janstovi a k neprůhledné offshorové firmě z Panenských ostrovů.

Praha – CNI dnes zveřejnilo exkluzivní informace o podezřelém nakupu nemovitosti ministrem průmyslu Janem Mládkem (ČSSD). Byt 5+kk na pražském Žižkově koupil v roce 2006 za 8 milionů od neprůhledné firmy vlastněné z daňového ráje. Navíc přesně v den odchodu z funkce ministra.

ZDE naleznete k případu podrobnou grafiku.

První byt u lobbisty Jansty 

Jan Mládek začal bydlet v Jeseniově ulici na pražském Žižkově podle svých slov už v září 2004. Mládek už tehdy nebyl nevýznamným členem ČSSD, zastával poslanecký mandát a v této době se stal poradcem Stanislava Grosse.

Novináři v dubnu 2006 zjistili, že Mládkův byt patří Miroslavu Janstovi. Toto jméno bylo dlouhodobě spojeno s ČSSD, už v devadesátých letech Jansta pomáhal straně shánět finance a představoval velmi vlivného hráče kuloární politiky. Zveřejnění těchto okolností představovalo pro Jana Mládka určitý problém – zastával funkci ministra zemědělství, zatímco Miroslav Jansta byl zrovna prověřován policií ohledně podezření, zda při lukrativním obchodu s Českou Poštou nezneužil důvěrných informací – krátce předtím pracoval pro Úřad vlády.

Jan Mládek se ale tehdy bránil nařčení ze střetu zájmů a dal najevo, že se stěhovat z Janstova podnájmu neplánuje. Novinářům sdělil, že má smlouvu na užívání bytu na 20 let. Za pouhé tři měsíce už ale ministr Mládek podepisuje rezervaci na nový byt – v téže ulici, jen o pár vchodů dál. Záhy jej kupuje, smlouvu podepíše poslední den, kdy zastává funkci ministra.

Celý článek o případu podezřelé transakce naleznete ZDE.

Obchod s anonymní offshore 

Nový byt na adrese Jeseniova 500/8 s pozemky (359m2) koupil Jan Mládek s manžellkou za 7,9 milionu korun. Kdo byl prodávajícím, není možné zjistit. Oficiálního prodejce, společnost Leonardo Investment, s.r.o., totiž od ledna téhož roku vlastnila neprůhledná offshorová společnost Hurley Management Limited se sídlem na Britských Panenských ostrovech.

Na dotaz CNI reagoval Mládek tvrzením, že za majitele Leonardo Investment považoval britského občana Jamese Roberta Hamiltona Buchanana. Ten však společnost vlastnil pouze do ledna 2006. V době nákupu byla společnost již řadu měsíců psána na offshorovou Hurley Management Limited. J.R.H. Buchanan tuto firmu podle zápisů v obchodním rejstříku i nadále zastupoval jako jednatel, kdo však ve skutečnosti byl majitelem, jasné není.

Bez zajímavosti není ani epizodní role druhého „majitele“ Leonardo Investment s.r.o. Desetiprocentní menšinový podíl držel mezi roky 2005 – 2008 Jan Dvořák. Pro CNI ale přiznal, že šlo pouze o formální vlastnictví, o které byl požádán panem Buchananem.

Za založením Hurley Management Limited stála svého času panamská společnost společnost Mossack Fonseca s kontroverzní pověstí. Kvůli své klientele, která se rekrutovala z prostředí kontroverzních osob či přímo zahraničních diktátorů typu Roberta Mugabeho, opakovaně skončila v hledáčku zahraničních novinářů.

– miv –

Pátrání CNI podpořil Nadační fond proti korupci