Dopad kauzy Mládkova bytu: Sobotka svého ministra podržel

Dopad kauzy Mládkova bytu: Sobotka svého ministra podržel

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) koupil byt od neprůhledné firmy vlastněné z daňového ráje. Premiér Sobotka se spokojil s Mládkovým vysvětlením. (foto: cssd.cz)

Praha – Poté, co CNI zveřejnilo v pondělí informaci o tom, že ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) koupil byt od neprůhledné firmy vlastněné z daňového ráje, začal se případem zabývat také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Svého stranického kolegu ale premiér podržel. „Pan Mládek je podle svého prohlášení připraven pořízení bytu, za nějž zaplatil standardní cenu, bez problému doložit. Tím je pro mne celá věc uzavřena,“ uvedl Sobotka pro deník Právo.

Celý článek o podezřelém nákupu bytu ministra Mládka naleznete ZDE.

Ministr Mládek si pořídil byt 5+kk s terasou a mezonetem za 7,9 milionů od firmy Leonardo Investment, kterou v době transakce vlastnila z 90% společnost Hurley Management z daňového ráje na Britských Panenských ostrovech. Prokuristou této firmy byla kontroverzní společnost Mossack Fonseca.

Zbývající podíl tehdy náležel daňovému poradci Janu Dvořákovi. Toho se podařilo CNI kontaktovat a Dvořák uvedl, že byl vlastníkem pouze „na oko.“ „Leonardo Investment to mi něco říká, tam jsem měl kdysi nějaký podíl, ale mé působení tam bylo jen formální,“ uvedl otevřeně Dvořák. „Požádal mě pan Buchanan, jestli bych jim tam nedržel minoritní podíl, protože už nemohli vlastnit firmy v Česku kvůli řetězení. Nikdy jsem tam ale nic nevykonával.“

LI-MF
Dokument, o kterém ministr Mládek tvrdí, že není dohledatelný. Dokládá, že společnost Mossack Fonseca byla prokuristou firmy Hurley Management.

Mnistr Mládek navzdory tomu, že ve firmě figuroval fiktivní vlastník, transakci obhajuje tím, že mu stačila záruka bývalého vlastníka firmy Brita Jamese R.H. Buchanana. „Ten mi vysvětlil, že překlopil svůj vlastnický podíl do HURLEY MANAGEMNT LIMITED, aby měl lepší pozici. To jsem považoval za dostačující a dále jsem věc nezkoumal,“ uvedl pro CNI Mládek.

Zároveň minsitr konstatoval, že neměl tušení o angažmá kontroverzní Mossack Fonseca, která je známá například tím, že podle zahraničního tisku využívali jejich služeb například diktátor Kaddáfí či Mugabe. „Zároveň se mi ani dnes v roce 2015 nepodařilo veřejně dohledat informace o tom, že by společnost Hurley Managemet byla zakládaná společností Mossack Fonseca,“ dodal Mládek.

Dokumenty o angažmá firmy Mossack Fonseca lze ale jednoduše dohledat v českém obchodním rejstříku. Z nich mimo jiné vyplývá, nejen, že tato společnost byla prokuristou firmy Hurley Management, ale také, že zástupce Mossack Fonseca jmenoval do funkce jednatele Brita Buchanana, na kterého se ministr odkazuj, coby na majitele.

Zajímavé také na případu je, že kontrakt na koupi bytu podepsal ministr Mládek se svoji manželkou přesně v den, kdy v roce 2006 skončil ve funkci ministra zemědělství.

Proč tomu tak bylo, přestože rezervační smlouvu podepsal několik měsíců předtím, ministr Mládek přesvědčivě nevysvětlil. „Podpisy smluv neměly nic společného s mojí pozicí, na nic jsem nečekal, podepisovali jsme, jakmile bylo připraveno financování,“ nabídl vysvětlení ministr Mládek. „Využili jsme možnost koupit si byt se zahrádkou. Těch je na Žižkově málo.“

Celý rozhovor s ministrem Mládkem naleznete ZDE.

Eliška Bártová, Vojtěch Srnka