Drazí ministři a poslanci, CNI to jsme my!

Drazí ministři a poslanci, CNI to jsme my!

Kauza transakce ministra Mládka, o které CNI informovalo, vzbudilo mezi politiky zájem o CNI a otázku: Kdo stojí za naším projektem?

Komentář – Tento týden jsme v Centru Nezávislé Investigace zveřejnili velmi znepokojivé informace o realitní transakcí bývalého ministra zemědělství a současného ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka z ČSSD.

Když se zástupci Lidových novin otázali představitelů parlamentních stran na jejich názor na tuto kauzu, většina politiků napříč stranami se shodla, že by ministr měl okolnosti koupě bytu vysvětlit. Někteří však svými reakcemi (ne)překvapili a místo případu upřeli pozornost výhradně na CNI a zabývali se naší nezávislostí.

Nemohli jsme tedy dostat lepší příležitosti se veřejnosti ve vší transparentnosti představit a ujistit také politiky o naší nezávislosti.

Jdeme příkladem

Z deseti politiků, kteří v úterý zareagovali na otázku Lidových novin, jestli by podle nich měl ministr Mládek okolnosti nabytí svého bytu vysvětlit, se tři vyhnuli odpovědi. Ministr Pavel Bělobrádek se informací odmítl jakkoli zabývat. Mládkův stranický kolega Jeroným Tejc se k tomu postavil obdobně s vysvětlením, že neví, „kdo stojí za těmito investigativními centry“. Třetí z oslovených, Miroslav Kalousek dokonce přišel s konspirační teorií, že naše odhalení „silně zavání Babišovou složkou, která byla doručená do Centra nezávislé investigace.“

Ministr Mládek si byt pořídil od společnosti vlastněné z daňového ráje. Zastupoval ji Brit Buchanan, jehož pověřila firma Mossack Fonseca. Ta je mezinárodním médiím známá spoluprací s diktátory jako je Robert Mugabe nebo Muammar Kaddáfí.
Zajímavé také bylo načasování Mládkovy koupě – smlouvu podepsal v ten samý den, kdy skončil na pozici ministra zemědělství, přestože ještě půl roku předtím médiím tvrdil, že má uzavřenou obtížně vypověditelnou smlouvu na 20 let na bydlení v bytě advokáta Miroslava Jansty.

Nikdo z uvedených politiků nezkusil CNI kontaktovat s jakoukoli otázkou, natož zpochybnit, které informace jsou nepřesné či nepravdivé.

A tak zatímco zástupci vlády – samotný ministr Mládek ani premiér Sobotka – veřejnosti detaily o koupi ministrova bytu nepředložili, my bychom jim rádi šli příkladem a jasně uvedli, kdo jsme, a kdo za námi (ne)stojí.

Naši politici

Přímým a jasně deklarovaným provozovatelem CNI je nevládní organizace Naši Politici z.s. Ta byla založena již v roce 2008 a provozuje od té doby internetový portál www.fondeu.eu nebo server www.nasipolitici.cz. Zde si každý může nalézt všechny pozitivní i negativní informace o svém oblíbeném politikovi – od Babiše po Kalouska, padni, komu padni.

Vznik CNI byl iniciován především aktuálním stavem tradičních médií, kde na „pátrací“ žurnalistiku jdoucí do hloubky často není čas, vůle nebo prostředky. CNI založila zkušená investigativní novinářka Eliška Bártová společně s oraganizací Naši Politici v rámci projektu Rok jinak Nadace Vodafone. Ta také šéfredaktorku CNI Elišku Bártovou po dobu jednoho roku platí.

Provoz CNI je financován prostřednictvím mateřské organizace Naši politici, z grantů a příspěvků jednotlivých donátorů. Mezi ně patří například Nadační fond proti korupci, Open Society Fund, NROS, a další.

Cílem CNI je využít zkušenosti investigativní novinářky se zkušenostmi profesionálních analytiků a společně odhalovat, důkladně zpracovávat a zveřejňovat nové případy podezřelých či protizákonných aktivit.

Buďte to Vy!

Jestli si opravdu chcete být jistí, kdo naší činnost financuje, podpořte nás právě Vy! Číslo účtu, na které můžete své příspěvky zasílat: 220230836/0300 (ČSOB).

I malé příspěvky jsou pro nás důležité – pomohou nám věnovat se i nadále kvalitní, důkladné a především zcela nezávislé pátrací žurnalistice a hloubkovým analýzám.

Větší příspěvky nám pomohou se rozvíjet a umožní nám věnovat čas tomu, pro co jsme vznikly – tedy odhalování nekalostí, padni, komu padni.

A to je přesně to, co chceme.

Váš tým CNI